Home Zpravodajství Kultura Plzeňská skup...

Plzeňská skupina Laik slaví 20. výročí, vydává nové album

Filip Kasl (kytara), Vladislav Šolc (baskytara), Tomáš Pešek (sólová kytara), nestor plzeňského bigbeatu bubeník Jiří Bavr Lokajíček (ex. Odyssea, Turbo) či pravidelný host na pozici saxofonisty Pavel Halík (ex.Tleskač). To je současné složení skupiny Laik. U příležitosti 20. výročí první nahrávky vydává skupina  album Alchymistova pětiletka a připravuje pro své fanoušky překvapení na závěr tohoto roku.

Trojice spolužáků v páté třídě základní školy se rozhodla, že založí hudební skupinu a nazve ji dle svých tehdejších schopností Laik. Třebaže nikdo z nich neuměl hrát na žádný hudební nástroj, pravidelně se scházeli ve svých dětských pokojících, kde na různé hrnce a puklice, zkoušejíce trpělivost rodičů, vytvářeli nejrůznější formy hluku. Skupina nedala na doporučení učitelky hudební výchovy, názory rodičů a ostatně celého okolí, aby se chlapci věnovali raději jinému oboru a domluvili si koncert v divadle Dialog. Bylo tedy potřeba sehnat nějaké hudební nástroje, vylosovat kdo bude na jaký nástroj hrát, naučit se pár základních akordů a hlavně složit i první písničky. Vše se kupodivu za necelé dva měsíce podařilo stihnout, přesto si však někteří členové zapomněli před koncertem zapojit své elektrické nástroje, čímž vůbec ony nástroje nebyly slyšet, a koncert tedy nedopadl plně podle jejich představ. Skupina se však svými prvními neúspěchy nenechala odradit, a koncem roku 1997 natočila svůj první demo-singl Zabiják.

Během jednoho z pražských koncertů si kapely všiml i známý pražský muzikant Jarda Svoboda a nabídl Laikům hostování před svojí skupinou Traband, což odstartovalo období skupiny, kdy jako „předskokani“ vystupovali Laici před populárními kapelami jako Mňága a Ždorp, Sto zvířat nebo Banjo band Ivana Mládka. Spřízněnou kapelou, která nejen v samých začátcích skupinu výrazně podporovala se stala plzeňská skupina Znouzectnost.

V roce 2000 vydává Laik ve spolupráci s vydavatelstvím Avik první oficiální CD Záhada zabijáka z pískoviště a následně pod hlavičkou firmy Sisyfos Records své druhé CD Šaškové, kejklíři a pimprlata (2003).

V průběhu své existence natočila kapela rovněž několik hudebních videoklipů, z niž hned první realizovaný videoklip se dočkal opakovaného uveřejnění na televizních obrazovkách. V tomto případě však nešlo o repetici v hudebních hitparádách, ale o použití části klipu v reklamě na mast proti hemeroidům. Na rozdíl od televize však v rádiovém vysílání zněla úspěšná skladba Balón vždy v původní nahrané podobě.

Po celou dobu své hudební činnosti hraje skupina výhradně vlastní autorské skladby a zachovává si svůj tradiční sound melodického rocku s prvky ska, punku a country s osobitým zpěvem frontmana Filipa Kasla. Skupina Laik představuje jednu z mála (ne-li jedinou) plzeňskou tzv. klubovou kapelu vzniklou počátkem 90. let hrající kontinuálně doposud. Má za sebou koncerty po celé České republice od produkcí v různých hudebních klubech, vesnických sálech až po vystoupení na větších festivalech např. na velké scéně plzeňského Majálesu.