Home Zpravodajství Na cesty Plzeňské cykl...

Plzeňské cykloprohlídky fungují už čtrnáct let.

Už 14 let se v Plzni konají cykloprohlídky. Nápad pořádat organizované výlety s průvodcem se zrodil již před v hlavě cykloprůvodkyně Radky Žákové, která účastníky provází po celou tuto dobu.

„Nápad vznikl po mém odchodu z Magistrátu města Plzně. Přišla jsem s ním za vedoucí plzeňského infocentra Irenou Benešovou,“ popisuje počátek cykloprohlídek Radka Žáková a dodává: „Když jsme v roce 2004 začínali, konala se cykloprohlídka každý týden ve čtvrtek odpoledne po krátké trase, cena byla 100  korun. Poslední cykloprohlídka se konala koncem září 2004 již zadarmo za vyplněný dotazník – ten ukázal, že právě poměrně vysoká cena mnohé účastníky odrazuje. Z dotazníku také vyplynulo, že lidé by chtěli vést trasu za město, víc do přírody .“

Od roku 2005 se proto systém změnil. Cykloprohlídky probíhají dvakrát do měsíce: jedna kratší ve čtvrtek odpoledne a druhá delší sobotní celodenní pak za město. Cena je 50 Kč/os a 20 Kč/dítě. Systém pravidelných termínů (každou 2. sobotu v měsíci celodenní výlet a každý 2. čtvrtek odpolední trasa) se osvědčil, a to včetně ceny.

Stalo se zvykem, že od roku 2006 byly každý rok připraveny vždy dvě nové trasy (okruhy). Premiéry se konají vždy v letních měsících, kdy jezdí nejvíce cyklistů, V září se obě premiérové trasy pak opakují. Aprílová cykloprohlídka (konala se asi dvakrát) k otevírání turistické sezóny se neujala – kvůli nejistému aprílovému počasí. Nejvíce cyklistů přitom jezdí o prázdninách (rodiče s dětmi, dovolené, jiná pracovní doba) a v září, kdy už jsou cyklisté vyježdění.

Projekt cykloprohlídek nám závidí jiná města. Cyklistické výlety se jinde pořádají jen jako akce Klubu českých turistů nebo organizovaných skupin kamarádů. Oficiální pravidelná nabídka podobné té plzeňské pro veřejnost v jiných městech většinou neexistuje.

Radka Žáková

Co cykloprohlídkám chybí? Radka Žáková říká: „V době, kdy jsem s cykloprohlídkami začínala, byla ještě v Plzni půjčovna kol, teď již není. Pokud do Plzně někdo na cykloprohlídku přijede, může si půjčit jen bikesharingové (BS) kolo, které na cesty mimo silnice není nejvhodnější. Nebo musí přijet do Plzně už s kolem.“

V rámci již 14. sezóny vzniklo celkem 28 tras (okruhů), které se v současnosti jezdí v 10 termínech, z nichž vždy dva jsou premiérové.

Letošní zářiové cykloprohlídky mají jednu cykloprohlídku navíc. Letošní léto bylo plné teplotních výkyvů, a tak se na jednu ze srpnových cykloprohlídek kvůli hrozící bouřce nedostalo. V září bude mít náhradní termín spolu s opakováním premiérových tras z letošního léta. Kromě již včera uskutečněné cykloprohlídky Po starých plzeňských pivovarech to bude cykloprohlídka Za Fabiánovými vousy. Příští týden pak ještě na Plzeňský jihozápad.

Sobotní celodenní prohlídka Za Fabiánovými vousy měla premiéru před měsícem. Kdo ji nestihl, má šanci tuto sobotu. Trasa představí často opomíjené stromové lišejníky i s tím, k čemu se používaly a používají.

Třetí zářijová a současně poslední letošní cykloprohlídka Plzeňský jihozápad startuje od informačního centra vedle radnice příští týden ve čtvrtek odpoledne. Cyklistům nabídne kratší trasu po jihozápadním okraji Plzně se zastávkami na Valše v místech, kde se dříve těžilo. Na cyklisty také čeká prohlídka zámeckého parku i samotného zámku v Křimicích a zastávka u zelárny. Právě u Křimic se od pradávna pěstují hlávky na vyhlášené křimické zelí.

Vodárna Plzeňského Prazdroje.

K organizaci cykloprohlídek lze pro další zájemce doplnit, že mimoplzeňské okruhy jsou trochu delší než ty plzeňské, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl určitě zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine. I tyto trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková. Účastníkům je doporučováno vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchnuté duše. Každý účastník dostává na konci prohlídky Certifikát – Pamětní list se svým jménem, datem cykloprohlídky a počtem ujetých kilometrů.

V případě deště v době startu se prohlídka nekoná. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice, kde bývá také start. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem – tedy ve čtvrtek v 16:15 a o sobotách v 8:45 . Cena zahrnuje kromě doprovodu průvodce i cyklomapu města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí tedy zaplatí 50 Kč, děti 20 Kč, rodina (max. 4 osoby) 100 Kč. Informace o cykloprohlídkách lze získat v Informačním centru vedle radnice nebo na regionálním informačním
portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz

Ve čtvrtek 7. září vedla trasa cykloprohlídky Plzní po místech starých plzeňských pivovarů a 17 účastníků se seznámilo i s právovárečnou historií města. Účastníci si postupně zajeli prohlédnout místa, kde se dříve vařilo pivo, kde vařil pivo Plzeňský společenský pivovar (Prior na Bílé Hoře), Plzeňský akciový pivovar (Gambrinus) a Český plzeňský pivovar, a.s. (Světovar na Slovanech). Seznámili se i s historií i některých dalších malých pivovarů a dověděli se, odkud se dříve brala voda pro výrobu piva. Ve výkladu průvodkyně byla řeč i o právu várečném a historii postupného vzniku velkého Plzeňského měšťanského pivovaru sloučením malých pivovarů a také, kdy v něm byla uvařena první várka plzeňského ležáku za účasti německého sládka Josefa Grolla z bavorského Vilshofenu.

Čtvrteční cykloprohlídka 7. září skončila. Radka Žáková poděkovala účastníkům za účast i ukázněnost, vyplnila poslední pamětní listy a účastníci se od poslední zastávky u bývalého pivovaru Světovar na Slovanech rozjíždí do svých domovů s pocitem smysluplně stráveného podvečera. Určitě se těší na další cykloprohlídky. Ti zkušenější pak jezdí i na cyklovýlety do zahraničí. Radka Žáková má zkušenost s průvodcováním na kole z Francie, Rumunska, ale i z nedávné cesty s cyklisty do Švýcarska.

DALŠÍ ČLÁNKY