Home Zpravodajství Kultura Plzeňský bale...

Plzeňský balet veze Slečnu Julii do Národního

Balet Divadla J. K. Tyla bude 22. května na Nové scéně pražského Národního divadla. Soubor přiveze inscenaci choreografa Libora Vaculíka, jenž do taneční podoby převedl slavné Strindbergovo drama Slečna Julie. Hudební koláž z děl Pēterise Vaskse vytvořil Petr Malásek.

„S Národním divadlem máme výborný vztah, cení si našich inscenací a pravidelně zde hostujeme. Už jsme zde byli s balety Coppelia, Čachtická paní, Anna Karenina, Šípková Růženka, Popelka a naposledy v historické budově se Spartakem. Na Nové scéně budeme hostovat poprvé a i když v Plzni uvádíme Slečnu Julii v komorním prostoru Malé scény, budeme se snažit, aby i v poněkud větším sále vyznělo představení stejně intimně a dotklo se diváků,“ říká šéf souboru Jiří Pokorný.

Slečna Julie měla premiéru v lednu tohoto roku a dočkala se pozitivních ohlasů od diváků i od odborné kritiky, která ocenila zvláště výkon primabaleríny souboru Jarmily Dyckové v titulní roli. Jejím tanečním partnerem v roli sluhy Jeana je Marek Lhotský, jeho milou Kristinu alternují Kristýna Piechaczková a Kristýna Potužníková, která také vystoupí v pondělí na Nové scéně. Libor Vaculík připsal do libreta postavu Juliina otce, kterého ztvárnil osmdesátiletý doyen souboru Jiří Žalud. „Myslím, že úspěch titulu tkví mimo jiné v tom, že již dlouho nebyl uveden žádný celovečerní balet v takto komorním obsazení,“ zamýšlí se Pokorný.