Home Zpravodajství Hlavní zprávy Plzeňští poli...

Plzeňští policisté představili svůj nový vozový park

V loňském roce převzali od Policejního prezidia ČR plzeňští policisté celou řadu nových vozidel. Například VW Transporter pro monitoring reálných hrozeb, autobusy VW Crafter nebo čtyřkolky Gladiator X8. Vozy byly pořízeny z projektu Evropské unie Zvýšení akceschopnosti Policie ČR při řešení mimořádných událostí. Ten zahrnuje pořízení speciální techniky a vybavení, které je provozováno z důvodu zvýšení akceschopnosti Policie ČR v rámci IZS při prevenci, přípravě a řešení mimořádných událostí.

Policisté Plzeňského kraje dodávku nových vozidel kvitují a své pozitivní stanovisko vyjádřil i náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, který je nyní pověřen řízením plk. Mgr. Bc. Vratislav Hubka: „Modernizaci vozového parku vítáme nejenom z důvodu obměny a doplnění současného stavu techniky a jako podporu naší akceschopnosti, ale zejména jako důležitou pomoc při zvládnutí mimořádných situací, kdy je nutné zajistit včasnou pomoc našim občanům v tíživých životních situacích“.

nova policejni auta150Vozidla VW Transporter slouží policistům při řešení nehod, uzavírek, nebo v místech, kde se vyskytují různá dopravní omezení, či neobvyklé situace.Vybavení je mimo standard doplněno například o programovatelný LED diodový sklopný panel s proměnnými dopravními značkami a texty, osvětlovací teleskopický stožár, prostředky pro vyproštění, přenosnými stroboskopiskými magnetickými výstražnými světly, zdravotnickým vybavením, elektrocentrálou a dalšími speciálními prvky.

Další tři nové vozy jsou autobusy VW Crafter. Dva z nich byly dodány plzeňskému městskému ředitelství a jeden je k dispozici v případě potřeby dalších útvarů na krajském ředitelství. Vzhledem k velikosti zajistí tyto vozy zvýšenou přepravní kapacitu, která je nutná při mimořádných událostech, přírodních a technologických katastrofách i haváriích. Stejně tak mohou být využity při policejních zásazích a opatřeních.

nova policejni auta003Pro zásah ve špatně dostupném terénu, nebo v nepřístupných oblastech, kde nelze použít běžné služební vozidlo, byly policejním prezidiem pořízeny a EU spolufinancovány čtyřkolky Gladiator X8. Plzeňskému kraji byly přiděleny tři tyto stroje, které budou využívány zásahovou jednotkou a policisty na Územním odboru Rokycany a Klatovy. Čtyřkolky mají i variabilní řešení, kdy je možné nasadit místo kol pásy, které lze využít například na sněhu. K přepravě čtyřkolek byl dále pořízen i vlek.

Dalšími třemi speciálními vozy, které budou sloužit policistům v Plzeňském kraji pro zásahy v těžko dostupném terénu, jsou automobily VW Amarok. Pořádkové jednotky vůz využívají kupříkladu při bezpečnostních opatřeních k zajištění veřejného pořádku v souvislosti s mimořádnými akcemi, jako jsou například různá shromáždění, nebo riziková sportovní utkání.

Novinkou nejenom pro policisty, ale i veřejnost, jsou nová vozidla SUV značky Hyundai ix35 s náhonem na všechna čtyři kola. Plzeňskému kraji bylo poskytnuto osm těchto vozů. K užívání jsou přiděleny na obvodní oddělení územních odborů a městské ředitelství a oddělení služební kynologie. Policistům pomohou v rámci výkonu služby k cestě do těžko přístupných míst, kde se může vyskytovat nezpevněný povrch, nebo je jinak poškozena infrastruktura jako například při povodních. Navíc bylo do těchto vozidel pořízeno z Evropského fondu pro regionální rozvoj lokalizační a záznamové zařízení umožňující okamžitou lokalizaci vozidel, optimální koordinaci a synchronizaci činností při zásahu na daném území.

nova policejni auta011Dopravní policisté byli rovněž nově vybaveni 5 vozy Škoda Octavia v civilním provedení. Tyto vozy, financované z Fondu zábrany škod, jsou v Plzeňském kraji určeny pro dopravní inspektoráty územních odborů a městského ředitelství Plzeň. Policisté budou díky nim plnit úkoly ve vztahu k dohledu nad bezpečností silničního provozu. Automobily jsou vybaveny mimo jiné i speciální výbavou, ze které lze zmínit například nejnovější typ měřiče rychlosti, který je schopen měřit za jízdy i stacionárně, nebo kamerový systém. Dále vozidla disponují funkcí automatické kontroly vozidel, kdy dokáží přečíst a porovnat v databázích registrační značku.

Největší počet dodaných nových vozů se týkal vozidel Škoda Octavia v barvách Policie ČR. Těchto bylo v roce 2015 celkem 33. V nových vozech nyní jezdí policisté na všech územních odborech a městském ředitelství. Vozy jsou mimo jiné opatřeny moderními majáky, automatickými převodovkami a skříňkami na zbraně. Budou je mít policisté pořádkové i dopravní služby.