Home Zpravodajství Aktuálně Podvodníci vy...

Podvodníci vymýšlejí stále nové triky, jak se dostat k úsporám seniorů

Plzeňští policisté se zabývají dalšími třemi nahlášenými případy podvodů na seniorech. V prvním případě se neznámý pachatel při telefonickém hovoru představil jako vnuk 81leté ženy, ze které se pokusil vylákat finanční částku ve výši 10 000 korun, jež měla vyřešit jeho údajnou složitou životní situaci. Pro peněžní obnos se měl u seniorky zastavit ještě ten den. Žena na tento trik nenaletěla a věc podvodu ihned oznámila na Policii České republiky.

Ve druhém případě se volající na pevné lince vydával za syna 87leté seniorky, který po ní požadoval finanční hotovost ve výši 250 000 korun. Žena volajícímu sdělila, že špatně slyší, aby zavolal na její mobilní telefon, načež pachatel hovor ukončil. I v tomto případě nedošlo k vydání finančních prostředků neznámému podvodníkovi. Bohužel ve třetím obdobném případě vylákal pachatel z 90leté ženy 84 000 korun. Policisté se všemi případy intenzivně zabývají a po pachatelích pátrají.

Podvodníci a zloději bohužel nezahálí a zkoušejí se pod různými záminkami vetřít do soukromí občanů. Pravděpodobně pracují v organizovaných skupinách po celé České republice, ale i v zahraničí. Převážně mluví česky bez přízvuku, ale není vyloučeno, že se může jednat i o cizince. Proto policisté varují širokou veřejnost před množícími se případy podvodů. Pod smyšlenou legendou syna nebo vnuka pachatelé vylákají ze seniorů finanční prostředky. Policisté upozorňují nejen samotné seniory, ale apelují i na jejich potomky, aby své rodiče upozornili na možné nástrahy ze stran podvodníků, a aby jim vysvětlili, že obezřetnost je na místě.

V případě, že se takový podvodný hovor uskuteční, je potřeba zareagovat výmluvnou odpovědí, kdy volajícího upozorníme, že nemáme čas s ním hovořit. Po skončení hovoru, neprodleně zavoláme rodinným příslušníkům, kterých se měl hovor týkat, a zeptáme se na skutečnou situaci. Pokud zjistíme, že jsme se stali obětí podvodu, ihned vše oznámíme na linku 158.