Home Zpravodajství Politika Pokud bude ČS...

Pokud bude ČSSD pokračovat stejně, dostane další výprask, říká Milan Chovanec

“Pokud budeme v ČSSD pokračovat v té debatě na veřejnosti a v nesourodosti, tak nás to bude tlačit níž a níž.” O tom je přesvědčen šéf ČSSD v Plzeňském kraji a úřadující celostátní předseda strany Milan Chovanec. “Byly-li by předčasné volby za rok, tak v tomto stavu a bez toho, abychom dali jasný směr, tak mi řekněte, kdo by nás volil. Bojím se, že bychom skončili pod pěti procenty,” řekl v rozhovoru pro server novinky.cz.

“Kdyby byl proveden povolební průzkum veřejného mínění, tak odhaduji dramatický nárůst preferencí ANO, odhaduji slabý výsledek ČSSD a komunistů. Protože Andrej Babiš luxuje levici. To je situace, kterou řeším, krok za krokem, abychom ČSSD dovedli do sjezdu v co nejlepší kondici,” konstatuje Chovanec.

Podle návrhu předsednictva by si sociální demokraté měli zvolit na mimořádném sjezdu 18. února nové vedení. Strana ale zatím nemá žádné oficiální kandidáty. “Jsem stále přesvědčen, že by se měl předseda volit přímo všemi členy sociální demokracie. Měl by mít silný mandát pro tu dobu, která nás čeká a která nebude jednoduchá. Ale na předsednictvu jsem s tím u kolegů neuspěl. Říkají, že na to není vhodná doba. Já si pořád myslím, že bychom se o to měli pokusit. Věřím, že by členové předsedu volit šli,” říká Chovanec.

On sám navrhoval pozdější, dubnový termín sjezdu. Do té doby se mohla vést debata o změně stanov, které jsou podle úřadujícího šéfa strašně těžkopádné, zastaralé a nemoderní. “Máme strašně složitý systém kariérního řádu a primárních voleb. Tak dlouho jsme se zaplevelovali úředničinou, až nám nezbyl čas na politickou práci. Ten výsledek voleb je částečně daný i tím,” je přesvědčený Chovanec.

Ústřední výkonný výbor ČSSD za týden rozhodne, zda potvrdí stanovisko předsednictva a sjezd bude už v únoru. “Chápu, že členská základna chce, aby se věc vyřešila rychle. Je potřeba zvolit vedení, které bude soudržné. Nemusí být jednobarevné, ale musí spolupracovat. Nemohou znít veřejně čtyři názory, protože potom strana nebude čitelná. Nový šéf strany musí být dirigent, který využije synergie proudů uvnitř strany a pospojuje je. Jestli ne, tak v příštích volbách dostaneme další výprask,” říká rozhodně Chovanec.

On sám má ambice dovést ČSSD do sjezdu a o nominace do vedení nikde aktivně žádat nechce. “Budu se o tom bavit s lidmi u sebe v kraji. Opravdu mám jediný zájem, abychom to dovedli do nějakého lepšího stavu. Notabene, já nejsem spojovatel proudů. Pro část sociálních demokratů, která má jiný názor na migraci, zbraně i bezpečnost,” prohlašuje šéf ČSSD v Plzeňském kraji.