Home Zpravodajství Aktuálně Policisté: Cy...

Policisté: Cyklisté často zapomínají na to, že nesmí požít alkohol či řídit se sluchátky

Stejně jako řidiči, jsou i cyklisté účastníci v silničním provozu a musí tedy dodržovat pravidla podle zákona. Ne vždy to tak ale je, policisté proto znovu apelují, aby je dodržovali. Zejména prý často zapomínají na to, že se před cestou nesmí napít alkoholu a neměli by řídit se sluchátky na uších.

Riziko zranění při dopravní kolizi je mnohonásobně větší, a proto by měli být cyklisté během své jízdy velmi obezřetní a pozorní. “Mnozí z těch, kteří vyrazí na projížďku, si svou cestu zpříjemňují hudbou puštěnou do sluchátek. Se sluchátky na uších uniká pozornost a cyklisté často nevnímají, neslyší a nereagují na vzniklé situace v silničním provozu. Svým jednáním neohrožují jen sebe, ale i ostatní účastníky na silnici,” uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová.

Během cesty je důležité dodržovat správný pitný režim, ovšem ne ve formě alkoholických nápojů. “Alkohol a jiné zakázané látky za volant vozidla nepatří, to samé pravidlo platí i pro účastníky, kteří usednou za řídítka svého jízdního kola. Platí u nás tzv. nulová tolerance, tedy že ani cyklista nesmí jet na kole pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek,” podotkla Rubášová s tím, že policisté mají oprávnění vyzvat cyklistu k dechové zkoušce, pokud by nastala situace, že dotyčný usedne na jízdní kolo pod vlivem zakázaných látek, bude se svému prohřešku zodpovídat příslušnému správnímu orgánu.

DALŠÍ ČLÁNKY