Home Zpravodajství Politika Pospíšil se b...

Pospíšil se bojí dalších Zemanových excesů

Ještě pár dní na rozmyšlenou, zda kandidovat na příštího českého prezidenta, si dává plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za TOP 09). V rozhovoru na serveru parlamentnilisty.cz to řekl v souvislosti s oznámením kandidatury bývalého šéfa společnosti Škoda Auto Vratislava Kulhánka na novou hlavu státu.

“Rozhodnu se v řádech dní,” prohlásil stručně Pospíšil a hned pokračoval: “Pan Kulhánek je zajímavý a silný kandidát, byl úspěšným manažerem, má za sebou zajímavý kariérní život. Ale víc o něm nemohu říci, protože neznám jeho politické názory. A je pro mne důležité, zda to bude kandidát podobný Miloši Zemanovi nebo zda bude prozápadní, prodemokratický a jestli se bude trochu blížit modelu prezidentství Václava Havla,” řekl europoslanec.

Pospíšil znovu kritizoval současnou hlavu státu v souvislosti s jeho výroky, že chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi je chování “svině” a premiéra samotného označil za osobu, která má “charisma lahve od okurek”.

“Jsem naprosto šokován. Prezident republiky si takové vulgarismy nemůže dovolit. Už jednou prezident použil vulgarismy v jedné slavné rozhlasové relaci a veřejnost tehdy dala jasně najevo, že nechce prezidenta, který mluví sprostě a urážlivě,” řekl Pospíšil. “Zdá se, že prezident se nepoučil. Já nejsem žádný příznivec premiéra Sobotky, ale v tomto případě se ho musím zastat. Je to demokraticky zvolený politik a pokud o něm demokraticky zvolený prezident takto hovoří, je nutné to odsoudit,” dodává.

Pokud prý voliči Miloše Zemana znovu zvolí prezidentem, je to jejich svaté rozhodnutí. “Já jsem demokrat, takže budu jejich rozhodnutí respektovat. Ale obávám se, že by jeho úřadování bylo v rovině excesů a nelze samozřejmě vyloučit, že ty excesy mohou narůstat. Ale to se pohybujeme v rovině spekulací. Ale vzhledem k tomu, že se po tehdejším rozhlasovém vysílání nepoučil a ve vulgarismech pokračuje, nedá se očekávat, že v budoucnu změní své chování, pokud jde o urážení a napadání jeho politických konkurentů,” prohlásil Jiří Pospíšil.