Home Zpravodajství Politika Pražským kavá...

Pražským kavárníkům prý leží Zeman pěkně v žaludku, tvrdí poslanec Valenta

“Souboj o prestižní post “nejrovnějšího z rovných” se již u nás plně rozhořel. Obhájí Miloš Zeman, nebo Pražský hrad obsadí někdo jiný?” – ptá se na Facebooku plzeňský poslanec Jiří Valenta (KSČM). “Osobně se domnívám, že ke změně nedojde, neboť nejen já, ale i významná část našich občanů mezi kandidáty nyní nenachází nikoho, kdo by nejvyšší ústavní funkci mohl zastávat lépe, tedy kvalifikovaněji a především ve prospěch České republiky a všech jejích obyvatel,” sám si Valenta i odpovídá.

“Rozhodně nejsem Zemanovým skalním fanouškem, rozličných kopanců se první přímo zvolený prezident nadělal, a to zejména některými nevhodnými vyjádřeními, nespočet, ale se samotnou podstatou jeho prezidentování jsem relativně spokojen,” konstatuje Valenta.

K přístupům a názorům ostatních prezidentských kandidátů už je ale jen kritický. “Z některých nechytrost přímo čiší. Například, když předlistopadový černý sázkař, a snad i vekslák, nyní podle aktuálních kulturně společenských vzorců již seriózní člověk, volá po “deratizaci Hradu,” jiný, obecně neznámý intelektuál, chemik z Akademie věd, považuje situaci na Hradě za “nedůstojnou” s dovětkem, že právě on by ji jistě vylepšil. Nebo když další, fatálně neúspěšný expremiér české vlády, se chlubí pravomocně odsouzeným Dalíkem jako svým bývalým nejlepším přítelem. A takto smutně bylo by možno pokračovat v projevech morální bídy i dále,” nenechá poslanec na nikom ani nit suchou.

Na rozdíl od Zemana podle Valenty ale disponují někteří kandidáti až neskutečně vysokou mediální podporou. “I když ostatně se není co divit, stávající prezident si s mnoha novináři nepadl zrovna do oka. A ti teď jaksi zase neumějí být plně profesionální a objektivní, což může zamrzet zejména u zástupců médií veřejnoprávních. Situace je také, dle mého názoru, nadmíru analogická s dobou, kdy o znovuobhájení prezidentského mandátu usiloval Václav Havel. Navýsost obludný kult osobnosti, který byl zkonstruován a živen mj. i ideologicky poplatnými médii, tehdy ostře kontrastoval s viditelně rozpolceným národem. Nejednalo se tedy o žádného sjednocovatele, jak bylo mnoha novináři a reportéry národu vytrvale sugestivně implantováno, a dokládáno pozitivními ohlasy zpoza hranice, ale především o rozdělovatele a potažmo jednoho z hlavních destruktorů sociální spravedlnosti a rovnosti u nás,” nešetří Valenta střelivem.

Podle poslance Miloš Zeman žádným rozdělovatelem a ani destruktorem není. Prý na rozdíl také od většiny nynějších prezidentských kandidátů. “A to všem těm dobře živeným “pražským kavárníkům”, prozápadním demagogům a jiným, neukojeným manipulátorům a technologům moci, leží v žaludku hodně hluboko!” – netají se svým názorem Jiří Valenta.