Home Zpravodajství Aktuálně Proč? Proto! ...

Proč? Proto! V Plzni proti Babišovi a Zemanovi demonstrovalo pět set lidí

V Plzni i na řadě dalších míst České republiky se lidé ve středu večer sešli, aby vyjádřili svoji nespokojenost s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) i s přístupem prezidenta Miloše Zemana k vládní krizi.

Občanští aktivisté svolali demonstrace, které na sociálních sítích získalo lavinovou podporu díky parafrázi inzerátu, na kterém je předseda hnutí ANO vyobrazen se symbolicky přelepenými ústy. „Aktivisté zvou občany, aby na demonstraci nazvané Proč? Proto! ve středu 10. května v 18 hodin večer vyjádřili nesouhlas s postupem Andreje Babiše a Miloše Zemana, kteří vytvářejí / prohlubují politickou krizi svým svérázným výkladem ústavy, ústavních zvyklostí a politické kultury,“ stálo ve výzvě.

Foto: M. Osvaldová

Na náměstí Republiky v Plzni se sešlo asi pět stovek lidí. Na mikrofon se mluvilo o „kmotrizaci” a „oligarchizaci” politiky a pěly se politické písně. Na místo dorazila i řada předních komunálních politiků. Mezi nimi byli například náměstci plzeňského primátora Martin Baxa (ODS) a Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Vládní krize se i po celou středu znovu vyostřovala. Ráno jednala koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Hnutí ANO na něm vyzvalo ČSSD, aby vypověděla koaliční smlouvu. To sociální demokraté odmítli. Hnutí vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše si chce vzít čas na rozmyšlenou, zda budou ve vládě pokračovat. Po schůzce lídrů koalice to řekl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Hnutí ANO vyzvalo sociální demokracii k vypovězení koaliční smlouvy – ta to odmítla. Výsledkem je to, že žádná ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu,“ komentoval šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Středeční jednání, které trvalo přes dvě hodiny, mělo podle Bělobrádka určitou dynamiku. „Ze začátku tam padaly racionální věty, místy to pak bylo vypjaté a emocionální jednání,“ popsal. „Přímo vulgární to nebylo, ale občas tam byla silnější slova,“ dodal.

Foto: M. Osvaldová

Od jedné hodiny jednala Sněmovna. Na mimořádné schůzi se projednávala kauza Babišových nahrávek, kterými měl úkolovat novináře svých médií, zejména MF Dnes. Poslanci si odhlasovali, že budou jednat i 21. hodině.

Ještě před zahájením schůze představil šéf ODS Petr Fiala usnesení, které by měla Poslanecká sněmovna schválit. Navrhl vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně dodržoval ústavu a ministra financí Andreje Babiše neprodleně odvolal. Poslanci by podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy měli rovněž konstatovat, že Babiš veřejně lhal a zneužíval média ke kompromitaci politických soupeřů. To poslanci také pozdě večer schválili a prošel i návrh KSČM, aby premiér Bohuslav Sobotka na příští schůzi podal vysvětlení, jak chce řešit vládní krizi.

„Kauza nahrávek ukazuje, proč Andrej Babiš nemůže být členem žádné další vlády. Doufáme, že Miloš Zeman navzdory mocenskému paktu, který má s ministrem financí, akceptuje legitimní návrh premiéra a Andreje Babiše bez zbytečných průtahů odvolá z vlády,“ řekl Fiala. Tajné nahrávky podle něj ukázaly, že Babiš ovlivňoval svá média a zneužíval je k pečlivě dávkovaným útokům na své politické soupeře. „Získal také tajné informace z vyšetřování a plánoval je využít v politickém boji. Toto není přístup odpovědného politika. Nepodporujeme tajné nahrávky a vpády do soukromí, ale nemůžeme ignorovat jejich závažný obsah,“ uvedl Fiala.

Foto: M. Osvaldová

Na plénu se do Babiše obul i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Je to konec legendy pana Babiše, který není politik. Ten matrix, o kterém mluvíte – vy ten matrix vytváříte, budujete! Chci, aby se Sněmovna shodla na tom, že Andrej Babiš nepatří do české vlády,“ hřímal šéf české diplomacie. Babiš se přitom nedávno nechal slyšet, že si umí představit, že by se právě Zaorálek stal novým premiérem místo Bohuslava Sobotky.

„Přestaňte lhát,“ řekl poslancům ve středu ve svém projevu na mimořádné schůzi Sněmovny ANO Andrej Babiš. „Já už dlouho slyším, že mě chcete obvinit a zavřít. Možno i zastřelit,” sdělil poslancům. Babiš dále řekl, že nahrávky, o kterých poslanci chtějí mluvit, byly zmanipulované. „To je náhodička, že zrovna, když mě chce pan premiér odvolat, se objevily rok staré odposlechy,“ podotkl.

Foto: M. Osvaldová

Neodpočíval ale ani Miloš Zeman. Na jednání pozval předsedy všech koaličních stran do Liberce. „Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 10. května 2017 pozval předsedu vlády a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, prvního místopředsedu vlády, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ke společnému jednání, a to na 19.30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci,” uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Schůzka byla svolána krátce před třetí odpoledne, kdy byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v letadle a cestoval na dlouhodobě plánovanou návštěvu do Lucemburska. „Schůzku nestihneme. Předpokládám, že Úřad vlády požádá prezidentskou kancelář, aby schůzku odložil na zítřek,“ řekl Novinkám mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Na otázku, zda premiérovi přijde, že se jedná o naschvál, odpověděl: „Nevím, jaké důvody vedly pana prezidenta ke svolání schůzky na poslední chvíli.“ Na otázku, zda premiérovi přijde, že se jedná o naschvál, odpověděl: „Nevím, jaké důvody vedly pana prezidenta ke svolání schůzky na poslední chvíli.“

Schůzka se nakonec uskutečnila a šéfa ČSSD Sobotku na ní zastoupil „druhý muž“ strany Milan Chovanec.

Více fotek z demonstrace na náměstí Republiky v Plzni najdete zde.