Home Zpravodajství Politika Průzkum: Zaor...

Průzkum: Zaorálka chce v čele příští vlády víc lidí než Babiše

Lubomíra Zaorálka (ČSSD)by chtělo za příštího premiéra více lidí než Andreje Babiše (ANO). Ukázal to reprezentativní průzkum agentury STEM z letošního srpna. Celkově je ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek třetím nejpopulárnějším politikem v České republice. S podporou 38,4 % respondentů se umístil za prezidentem Milošem Zemanem (51,6 %) a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem (43 %). Upozorňuje na to web sociální demokracie.

Lubomír Zaorálek se v polovině června stal volebním lídrem a kandidátem na post příštího premiéra za ČSSD, což podle průzkumu zaregistrovalo 69,2 % respondentů. Pro 30,8 % je to naopak nová informace. Agentura STEM zjistila, že s názory ministra Zaorálka souhlasí 45,3 % těch respondentů, kteří jeho názory znají. Celkem 3,9 % z těchto respondentů s názory Lubomíra Zaorálka souhlasí zcela a 41,4 % spíše. Nesouhlas s názory L. Zaorálka vyslovilo 40,1 % respondentů, 10 % nesouhlasí s jeho názory vůbec, 30,1 % respondentů s nimi nesouhlasí spíše.
Z 86,7 % respondentů, kteří se vyjádřili, že ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka znají, se většina – celkem 52,8 % respondentů – vyslovila, že by byl pro ně lepším premiérem než Andrej Babiš. Předsedu hnutí ANO v tomto srovnání preferuje 47,2 % respondentů.

Průzkumu veřejného mínění agentury STEM, který probíhal ve dnech 17. – 23.srpna, se zúčastnilo celkem 1065 respondentů.