Home Zpravodajství Hlavní zprávy Ranč Šídlovák...

Ranč Šídlovák patřil 8. ročníku festivalu Oupn Ér

Pod záštitou starosty Městského obvodu Plzeň 1 Miroslava Brabce se uskutečnil v pátek a v sobotu na Ranči Šídlovák již 8. ročník festivalu OUPN Ér 2017. Tento festival je určen příznivcům folku a příbuzných žánrů. V programu se představila řada domácích plzeňských kapel, ale i spoustu přespolních.

Nechyběl ani doprovodný program pro děti, ale i pro dospělé. Byly to nejen obležený skákací hrad nebo stále oblíbenější malování obličejů, ale také sjezdovka s pravým sněhem, který dokázala získat plzeňská firma SNOW MANIA jako odpad z nedalekého zimního stadionu v Třemošné.

Ředitel festivalu Petr Soukup, který je u akce od samého počátku, zavzpomínal na více než skromné začátky a velice ocenil v té souvislosti současnou pomoc celé řady institucí a firem. Na první místě uvedl Úřad městského obvodu Plzeň 1, jmenovitě jeho starostu Miroslava Brabce, dále pak postupně vybudovaný Ranč Šídlovák, kde jsou ideální podmínky pro konání festivalu. Zde ocenil přímo majitele Davida Rosiho.

V pátečním programu se uskutečnila soutěž FAJF Oupn Ér, které se zúčastnili skupiny Dědek Mucha, Hop a Šavani, Luke Fox, 008 a Spolucestující. Jako host vystoupila skupina Čáry Máry, která pod vedením Filipa Kratochvíla hraje už delší dobu úspěšně folkovou muziku. Vystoupila i Marta Soukupová, známá pro děti v působivém kostýmu jako Culinka. A že to s dětmi opravdu umí dokázala ve dvou třicetiminutových vstupech v rámci programu sobotního odpoledne. Jinak se zabývá, hlavně v rámci projektu Animační programy pro děti, zejména tvorbou písniček, cvičení a dalších pestrých dětských aktivit.

Soutěžící skupiny v pátek hodnotila pětičlenná skupina porotců, kteří rozdělili celkem pět cen. Nejvíce cen, a to tři, získala skupina Hop a Šavani , a to den v nahrávacím studiu EX AVIK ( jeden ze sponzorů festivalu), dále pak ceny starosty ÚMO Plzeň 1 a Rádia Samson. Cenu Českých drah získala skupina 008 a cenu dramaturga festivalu Jiří Dědek Mucha.

V pátečním programu pak ještě vystoupily skupiny Alternativa a Lístek a na závěr se pak uskutečnila do pozdních hodin velká zpívaná.

Skutečný festivalový program se pak rozjel naplno v sobotu od 14 hodin. Jako první vystoupila třikrát oceněná skupina Hop a Šavani z Plzně Litic. Název skupiny se skládá z počátečních slabik zakládajících členů. Jak sdělila manažerka skupiny Iveta Hájková, působí už čtvrtý rok, hrají na festivalech, benefičních koncertech, pro ÚMO Plzeň 3, v klubech i při jiných příležitostech, učinkovali jako předkapela Míši Leichta, v říjnu připravují Country bál v Plzni-Liticích již jako čtvrtý ročník. V současné době se také připravují na první svou velkou nahrávku.

V programu dále vystoupila pražská skupina Terrakota, která se sice skládá ze zkušených hudebníků, ale jejich spolupráce je zatím velice krátká a jak sdělila vedoucí skupiny, Karolína Skalníková, koncert na festivalu je jich teprve čtvrtý.

Jiří Dědek Mucha

Další skupinou, která v sobotu vystoupila skupina s velice zajímavým vývojem, byla skupina Faux Pase Fonet z Dobřan, která má i vazby na tento festival. Po 23 letech se zpátky s velkou chutí a odhodláním vrátilo jádro bývalé kapely Ajtasida. Rozhodnutí padlo 22.3.2015 a hned se přihlásili se na západočeské kolo Porty 2015. A postoupili do semifinále Porty 2015 v Řevnicích, získali první místo v diváckém hlasování a zvláštní cenu poroty za nejlepší vokální výkon. V Řevnicích 2015 jsme se pak probojovali až do finále. Další rok jsme postoupili s písní Zapni si kalhoty a běž na Autorskou Portu do Ústí 2016, byli třetí v soutěží Notování 2016, a na festivalu Šídlovák Oupn ér 2016 byli druzí. V letošním roce 2017 vyhráli oblastní Podbrdskou portu a díky tomu se představí na finále Porty v Řevnicích a finále soutěže Notování 2017.

V 18 hodin byl do programu zařazen vítěz FAJF Oupn Ér, ceny dramaturga festivalu Jiří Dědek Mucha, který o sobě říká: „Hraju dlouho, špatně, ale rád.“ Předposlední skupinou sobotního programu byla známá a zkušená kapela Neřež, česká folková skupina. Vznikla kolem Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského (oba známí z kapely Nerez) koncem roku 1997. Posledním vystupujícím byl v programu šestadvacetiletý pražský písničkář zvaný Pokáč, vlastním jménem Jan Pokorný. Prosadil se písní Vymlácený entry, která je o sociálních sítích, které jsou pro něj, jak on říká, druhý svět. Je známý obrovskou sledovaností na YouTube. Jeho debutové album má název Vlasy.

Více fotografií najdete zde.