Home Zpravodajství Kultura Recitál Kateř...

Recitál Kateřiny Englichové a Viléma Veverky

Ve velkém sále   Městského kulturního střediska Domažlice se bude konat ve čtvrtek 5. října od 19.30 hodin koncert, ve kterém vystoupí Kateřina Englichová – harfa a Vilém Veverka – hoboj. Společně vystupují v řadě evropských zemí, ale také např. v Kanadě.

Když v roce 2005 vystoupili Kateřina Englichová a Vilém Veverka na svém prvním společném koncertě, ukázalo se, že došlo k jednomu z nejšťastnějších hudebních spojení na české scéně. Unikátní kombinace hoboje a harfy přinesla doposud málo vídané možnosti, a to na poli komorní i koncertantní hudby. Interpreti patří ke špičce svých oborů – pro fenomenální dvojici je charakteristické, že se oba dlouhodobě prosazují také individuálně, jako sólisté.

V jejich repertoáru najdeme nejvýznamnější skladby pro hoboj, harfu a orchestr předních světových autorů, jako jsou např. W. Lutoslawski, F. Martin, A. Schnittke, I. Yun, J. Hanuš; drtivou většinu z nich provedli v české premiéře. V roce 2009 pro Supraphon nahráli (spolu s klavíristou Ivo Kahánkem) album „Risonanza“. Vilém Veverka se v roce 2015, rovněž u Supraphonu, zásadním způsobem podílel i na sólovém albu Kateřiny Englichové „Musica per arpa“.

Komplexnost obou interpretů podtrhuje rovněž významná činnost na poli současné hudby. V roce 2010 společně debutovali se skladbami Isanga Yuna na festivalu Pražské jaro. O rok později pak provedli od téhož autora v Berlíně ve světové premiéře „Duo – Kleines Doppelkonzert“. Pravděpodobně jako jediní interpreti současnosti realizovali dvojkoncert W. A. Mozarta pro hoboj (orig. flétnu), harfu a orchestr C-dur KV. 299.

Sólové nahrávky obou umělců najdeme v produkci hudebních vydavatelství Arco Diva a Supraphon. V roce 2016 pro Supraphon nahráli první čistě samostatné album s hudbou M. Ravela, C. Debussyho, respektive českého žijícího klasika, Luboše Sluky, které reprezentuje to nejzásadnější z jejich současného repertoáru.