Home Zpravodajství Z regionu Rok ve znamen...

Rok ve znamení čtvrtstoletí Národního parku Šumava,

Správa Národního parku Šumava letos slaví 25 let od svého založení. V průběhu celé sezóny se proto bude konat několik akcí, které se budou vázat k tomuto výročí.

Tou první bude veřejná přednáška profesora Josef Fanty o tom, jak se daří v českém prostředí skloubit ochranu přírody s lesnictvím a další bude například veřejné setkání všech deseti ředitelů, kteří od roku 1991 stáli v čele Správy Národního parku Šumava.

„Celosvětově uznávaný lesník a ekolog profesor Josef Fanta otevře 10. února v našem informačním centru na Kvildě celoroční blok přednášek s názvem Středeční večery na Šumavě. Jejich součástí bude diskuze se zajímavými osobnostmi z vědecké obce na různá témata. Široká veřejnost se bude moci seznámit s nejnovějšími výzkumy a poznatky ze Šumavy, například z oblasti ekologie lesa, vod a mokřadů, nebo v problematice rysů, vlků či tetřevů,“ vysvětluje Jaroslav Červenka ze Správy Národního parku Šumava.

Šumava-Modrý_sloup„Mimo to je připraveno několik přednášek například profesionálních fotografů, nestora šumavské historie Emila Kintzla nebo přednáška ředitele Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla, který představí právě tento jihomoravský národní park, který stejně jako my slaví 25 let od svého založení,“ doplňuje Petra Střelečková referentka Správy NP Šumava.

Vůbec poprvé se uskuteční veřejné setkání všech dosavadních ředitelů Národního parku Šumava, kteří stáli v jeho čele v průběhu celého čtvrtstoletí, a to 16. března od 17 hodin v Městském kulturním středisku Vimperk.

„Z této akce mám velkou radost, protože to bude jedinečná možnost vidět diskutovat všechny, kteří Národní park Šumava ovlivňovali z té nejvyšší pozice. Pozvání přijalo všech devět ex-ředitelů a celým setkáním bude provádět Tomáš Rothröckl, ředitel Národního parku Podyjí, který ho, na rozdíl od Šumavy, řídí celých 25 let a měl tak možnost všechny ředitele poznat,“ zve na setkání současný, v pořadí desátý ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený, který se pochopitelně setkání účastní také.

Dvacet pět let Národního parku Šumava se oslaví i v rámci Dne Národního parku Šumava na Rokytě, a to 16. července. Bude to celodenní akce pro všechny návštěvníky i obyvatele Národního parku Šumava s bohatým programem včetně podvečerního koncertu.