Home Zpravodajství Na cesty Rozhledna na ...

Rozhledna na Krkavci – při dobrém počasí nabídne Šumavu i Krušné hory

Rozhledna Krkavec se nachází severně od Plzně na stejnojmenném vrchu ve výšce 504 metrů nad mořem. Rozhledna byla v roce 2012 opravena a zpřístupněna veřejnosti po téměř dvou desetiletích. Krkavec(504 m.n.m.) patří k významným vrcholům v blízkosti města Plzně a po Radyni (569 m.n.m.) je druhým nejvyšším vrcholem plzeňského okolí.

Rozhledna Krkavec je původní. Její stavba byla dokončena a rozhledna byla poprvé otevřena v roce 1901. Je postavena z kamene a cihel. Její výška je 18,2 metrů. Vnitřní kamenné schodiště je také původní a má 98 schodů. Schodiště ústí na první kruhový ochoz, přesahující okolní stromy, ze kterého je krásný výhled na plzeňskou kotlinu a okolí. Po železném žebříku je z prvního ochozu přístupný druhý vrcholový kruhový ochoz s ještě lepším výhledem. Na vrcholu rozhledny se po opravě znovu nachází železná svatováclavská koruna s obloukovými tyčemi a vyznačenými světovými stranami.

foto: rajrozhleden.cz

foto: rajrozhleden.cz

První známé plány na stavbu dřevěné rozhledny na Krkavci pochází z roku 1893. Začátkem roku 1900 byl výbor Klubu českých turistů (KČT) v Plzni zmocněn valnou hromadou k výstavbě rozhledny. Plány si vzal na starost inženýr J. Kubeš, profesor plzeňské průmyslové školy. Se stavbou rozhledny bylo započato v srpnu 1900 a již v říjnu téhož roku byla  stavba dokončena. Výstavbu realizoval stavitel R. Špalek nákladem 7.258,52 korun.

Chata byla postavena v roce 1924. Byla to původně dřevěná chata a vedle občerstvení zajišťovala i ubytování pro 16 osob ve čtyřech pokojích. Objekt byl turisticky využíván až do 50. let. Poté byl objekt pro veřejnost zcela uzavřen a používán pro jiné účely – vojenské a spojové.

Po revoluci se podařilo rozhlednu otevřít po dlouhé době pro veřejnost. Začátkem roku 1992 se vrátil celý objekt do rukou původního majitele – KČT TJ SK Škoda Plzeň. Objekt byl pronajímán, byl zde dokonce zřízen noční klub. Ten však nevydržel dlouho, objekt zůstal opuštěn. Klub českých turistů pro rozhlednu a nevzhlednou pomalu chátrající budovu neměl využití a rozhodl se objekt převést na Plzeňskou sportovní unii. Ta jí brzy nabídla k prodeji. Rozhlednu s nehezkou budovou koupil v roce 2000 současný majitel a začal s rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2005 byl objekt na Krkavci doplněn o nový anténní nosič a na něj se postupně z kamenné rozhledny přeinstalovaly anténní systémy pro radiokomunikační služby.

Díky evropským dotacím majitel na rozhledně opravil schodiště, ochozy, vnější i vnitřní povrchy a 26. června 2012 se rozhledna slavnostně po dlouhých létech opět zpřístupnila pro veřejnost.

Jak se na Krkavec dostat?

Rozhledna na Krkavci je v dosahu sídlišť Bolevec, Košutka a Lochotín, nedaleko od Chotíkova, Ledců a Příšova.

Krkavec leží na křižovatce turistických tras. Červené z Plzně-Košutky (konečná tramvaje) na Krkavec, červené z Horní Břízy na Krkavec a červené z Chotíkova na Krkavec, žluté z Chotíkova přes Krkavec do Třemošné (k železniční zastávce), zelené z Plzně-Košutky (konečná tramvaje) přes Krkavec do Ledců a Kaznějova a modré z Plzně-Košutky (konečná tramvaje) přes Krkavec do Třemošné (k železniční zastávce) přes Záluží.

Pro cyklisty je Krkavec přístupný po krátké odbočce z cyklotras 35 a 2151 (Třemošná – Ledce).

Na Krkavec vede značená místní komunikace, odbočující ze silnice číslo 35 z Plzně do Ledců. Odbočka je na vrcholu stoupání vlevo a je označena hnědou informační značkou „Krkavec“. Komunikace má od konce roku 2012 zcela nový asfaltový povrch.

Komunikace je vhodná pro pěší, cyklisty a také pro motoristy. Parkování je pro návštěvníky rozhledny zajištěno na soukromém pozemku v areálu rozhledny.

zdroj: krkavec.cz