Home Zpravodajství Politika Ruská habaďůr...

Ruská habaďůra s článkem o okupaci pomohla Zemanovi, míní plzeňský senátor

“Miloš Zeman je tak silný, že si dokázal vydupat omluvu i od ruského premiéra Medveděva, který patří mezi nejvlivnější politiky světa. I takový může být pro někoho překlad toho, co se v posledních dnech rozpoutalo kolem absurdního článku, který vyšel na webu ruské armádní televize Zvezda, a který popisoval okupaci Československa z roku 1968 a následné normalizační roky jako období, za které máme být Rusům vděční,” píše plzeňský senátor Lumír Aschenbrenner (ODS) na webu občanských demokratů. “Že se takový text objevil právě v době návštěvy Zemana v Ruské federaci a že měl vyústění, jaké měl, je těžko náhoda,” tvrdí senátor.

Armádní televizi Zvezda od února 2005 provozuje přímo ruské ministerstvo obrany. Takže provozuje i její web, kde text vyšel. “Zvezda je považována za jeden z nejvýznamnějších protizápadních kanálů v Rusku a zveřejnila již mnoho falešných zpráv. Materiál o Československu byl jen dalším ze série nesmyslů, kterými ruská propaganda krmí své občany i svět. Krmení je přitom důsledně organizováno, náhody v tom nefigurují,” konstatuje Aschenbrenner.

Komu ale nakonec nejvíce posloužil jeden pofiderní text? Podle senátora především Zemanovi. “Blábolům, že máme být Rusům za okupaci a politický a společenský teror po roce 1968 vděční, někdo v největší zemi světa skutečně pořád věří. Dokonce se to objevuje i na místní politické scéně, není to ale už 25 let ruská oficiální politika. Proč by tedy něco podobného zveřejňoval web ministerstva obrany?” – ptá se Aschenbrenner.

Prezident se v minulých dnech stal pro některé české voliče výjimečným hrdinou, protože se jakoby dokázal postavit ruské zvůli přímo na jejím území. “Kdo by nechtěl takového politika? Odvážného, moudrého, bojujícího za svůj národ. Navíc volby jsou za dveřmi. Průběh zveřejnění textu, následná pokorná omluva ruského vedení a silácké řeči Miloše Zemana ale spíše naznačují, že se mohlo jednat o pečlivě připravenou akci. Pokud chtěla ruská propaganda ovlivnit naše prezidentské volby, tak lépe už to vymyslet nešlo. Musím přiznat, že to bylo takřka dokonalé,” píše na webu Lumír Aschenbrenner.