Home Zpravodajství Politika Šéfovi soukro...

Šéfovi soukromníků připomíná vládní krize bowling. Koule je tam i tam

“Trochu mi to připomíná bowling,” hodnotí současnou politickou krizi předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer. “Na vládu se řítí obrovská koule, kterou si sama uplácala ze všech svých kauz, absurdit a hromady zákazů a omezení. Nyní natvrdo vypukl boj o to, koho ta koule vlastně porazí,“ konstatuje na stranickém webu Bajer.

Na politické scéně se nyní aktuálně nejčastěji používají pojmy demise a ústava. “Přesto, že všichni aktéři používají zastírací argumenty, je podle mě zcela zjevné, o co opravdu jde. Celé mi připomíná bowling,” píše Bajer. Vláda si podle něho sama vytvořila kouli především ze všech zákazů, příkazů a nařízení. A čeká se, koho ta koule vlastně porazí. “A to nikoliv teď. Ale v říjnu u voleb. Nic víc bych za tím nehledal,” pojmenovává situaci stručně Bajer.

V souvislosti s kauzami ministra financí se plní náměstí. Předseda soukromníků se zamýšlí nad tím, zda je to zhruba půl roku před volbami dobrá zpráva. “Jen houšť, chtělo se říct. Ale ne, teď vážně. Trend rostoucí nespokojenosti s kabinetem, který opravdu vytrvale a urputně omezuje svobody, zvyšuje zátěž podnikatelů a buduje velký byrokratický aparát, je tu vidět už delší dobu. Stačí se podívat na průzkumy ohledně důvěry ve vládu. A nyní, když už je fakticky v totálním rozpadu, nespokojenost poroste – v ulicích je to vidět už teď, v průzkumech se to objeví logicky se zpožděním,” konstatuje Bajer. “Jenže já bych byl v tomto směru s optimismem trochu opatrný. To, zda se nám podaří narovnat to, co agrolevicoví politici zohýbali, se nerozhodne v ulicích. Od toho tu máme volby. Tak doufejme, že do té doby vystřízliví co nejvíce lidí, a hlavně že přijdou volit,” dodává Bajer.

Soukromníci jsou v současné době mimo parlamentní funkce. V podzimních volbách budou o vliv a o pozice ve Sněmovně usilovat společně s Občanskou demokratickou stranou. V Plzeňském kraji jsou soukromníci stranou “vládní”. Do zastupitelstva totiž šli společně se Starosty a svobodnými, takže jsou součástí koalice.