Home Zpravodajství Krimi a černá kronika Seniorce vola...

Seniorce volal cizí muž a chtěl po ní 200 tisíc. Představil se jako vnuk

Policisté na obvodním oddělení v Klatovech přijali oznámení o podvodu. Pětasedmdesátileté ženě z Klatov na pevnou telefonní linku zavolal ve středu 2. srpna před třináctou hodinou neznámý muž. Ženě se představil jako vnuk a chtěl půjčit finanční hotovost ve výši 150 až 200 tisíc korun.

„Telefonující muž se dále se vyptával, jestli nemá žena doma nějaké zlato. Dokonce seniorce nabídl, že ji odveze do peněžního ústavu a nechtěl, aby někomu cokoli sdělila. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod ve stadiu pokusu,“ řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

DOPORUČENÍ POLICIE
V žádném případě neumožnit přístup cizím a neznámým osobám do domů či bytů. Pachatelé se vydávají za příbuzné s tím, že potřebují pomoci a chtějí zapůjčit finanční prostředky. Nikdy takovým osobám neříkejte při telefonickém hovoru podrobnosti o své finanční situaci a okamžitě komunikaci ukončete. Pachatelé si vyhledají telefonní čísla v telefonním seznamu a zkouší, zda jejich vyprávění někdo uvěří.

Pokud nějaká osoba je za vašimi dveřmi – neotvírejte nikdy dveře, dokud si nejste naprosto jisti, že člověka za dveřmi znáte. Pokud vás někdo oslovuje jménem, nemusí znamenat, že vás zná. Příjmení a mnohdy  i jméno si může každý přečíst na vizitce u zvonků nebo na poštovní schránce. Pachatelé si obstarávají falešné průkazy a vymyslí i důvod, aby byli vpuštěni do obydlí. Neznámá osoba vám může oznámit nevolnost, zranění vašich příbuzných, může chtít rozměnit peníze, zatelefonovat si, nabídnout výhodnou koupi, kontrolovat plyn, telefonní přípojku, sjednat půjčku, pojištění a podobně. Nepodlehněte zvýšenému nátlaku těchto osob, slušnost na ně neplatí. Pokud chcete vpustit do bytu neznámou osobu, požádejte vždy o přítomnost další vám známé osoby – příbuzní, sousedé. Podvodníci si tipují své oběti – někteří si vyhlížejí seniory u pošt, peněžních ústavů při výběru finanční hotovosti z bankomatů. Pokud jste se stali obětí podvodného jednání, obraťte se neodkladně na kterékoli policejní oddělení Policie ČR nebo na linku číslo 158.