Home Zpravodajství Aktuálně Síla slunce m...

Síla slunce může i zabíjet, nepodceňujme ji

Léto je tady a většina z nás tráví čas venku na vzduchu, u vody, na slunci. Vstřebáváme vitamín D, těšíme se, až naše opálené tělo bude vypadat dobře. Žhavé sluneční paprsky jsou blahodárné, ovšem na druhé straně jejich přemíra může až zabíjet. Časté, dlouhé, opakované opalování a především spálení pokožky je totiž jedním z hlavních rizik vzniku zhoubného národu kůže – melanomu. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů dokonce 7,6krát. Velmi rizikové je opalování v dětském věku.

Čtyři sta nemocných a léčba za 60 milionů
Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) eviduje ročně na čtyři stovky klientů, kteří se léčí s melanomem. A léčba to není levná, jen v roce 2016 za ní pojišťovna vydala 62 milionů korun. Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta se loni pohybovaly na úrovni 140 700 Kč. Ačkoliv jde o onemocnění, které je při brzkém odhalení téměř stoprocentně léčitelné, pořád na něj v ČR umírá ročně více než 300 lidí. A lékaři to komentují slovy: „zbytečná úmrtí“.

Dvě obranné cesty
Existují dvě obranné cesty: první – účinně se bránit nadměrnému slunečnímu záření. Druhá: nezanedbávat prevenci – navštívit dermatologa jedenkrát ročně nebo kdykoliv, kdy si na kůži najdu nový, podezřelý pigmentový útvar.

Zásady zdravého opalování:
Mažte se opalovacími přípravky s vysokým ochranným faktorem alespoň 30+.
Namažte se 20 až 30 minut před sluněním a pak opakujte přibližně po dvou hodinách nebo poté, co vylezete z vody.
Mažte se vždy, když se chystáte ven na slunce – tedy i jen na nákupy či běžné pochůzky po městě.
Nezapomínejte se namazat před jízdou na kole, bruslením, během či jakýmkoliv sportem, provozovaným venku na slunci (mažte se opakovaně). Jednou denně to nestačí!
Opalovací krémy nakupujte pouze na aktuální sezónu. Prošlé vyhoďte, ztrácejí na účinnosti.
Používejte pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.
Nezapomínejte si namazat i zátylek, uši, nos, nárty…
Po návratu ze slunce použijte přípravky s obsahem panthenolu a vitamínu E, které přinášejí úlevu a pomáhají při regeneraci pokožky.