Home Zpravodajství Politika Sociální bydl...

Sociální bydlení ano, ale politici nemají jasno, kdo se o něj postará

O sociálním bydlení se v Česku mluví už mnoho let. A zatím se nepodařilo schválit ani zákon, který by ho upravoval. Politici se přou, kdo má mít na takové byty nárok, někteří si myslí, že stát by se ale ani ničím takovým neměl zabývat. „Obecně nepodporujeme státem organizovanou výstavbu bytů, rozhodovat mají obce,“ napsal k tomu na Facebooku poslanec ODS, místostarosta Kdyně na Domažlicku Vladislav Vilímec.

K prosazení zákona o sociálním bydlení se zavázala i právě končící koalice. Schválit ho se ale nepodařilo. Představy politických stran o tom, kdo by na byty určené lidem v nouzi měl mít nárok, se dál rozcházejí. Vláda sice zákon připravila, ale už do Sněmovny se dostal s rozpory a přes poslance neprošel. Spor je třeba v tom, kdo by měl sociální byt dostat. „Nárok by měli mít všichni, kdo vydávají za bydlení od určitého procenta výš, v tom návrhu to bylo 40 a více procent svých příjmů,“ řekla České televizi ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

S ní ale úplně nesouhlasí ani její koaliční kolega, místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek: „Je zbytečné dělat sociální případy z lidí, kteří sociální případy nejsou a kteří pouze potřebují ekonomicky dostupné bydlení,“ myslí si Bartošek. TOP09 je přesvědčená, že sociální bydlení není úkolem státu, ale že by se o něj měly starat obce. A ty by se měly výrazně podílet i na přípravě zákona. „Spousta obcí už dnes dokáže nabízet sociální bydlení i bez zákona, nicméně stát by neměl masivně investovat do výstavby nových bytů,“ domnívá se místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podobně mluví i Vladislav Vilímec: „Názor ODS k sociálnímu bydlení je jasný. Obecně nepodporujeme státem organizovanou výstavbu bytů, rozhodovat mají obce. A hlavně nepřipustíme, aby se byty automaticky rozdávaly lidem, kteří si jich neváží, zatímco většina ostatních občanů platí ze své výplaty nájem nebo splácí hypotéku,“ napsal na sociální síti.

Ministryně pro místní rozvoj a lídryně ANO 2011 pro sněmovní volby v Plzeňském kraji Karla Šlechtová se nad přenesením povinností na obce zamýšlí: „Je otázka jestli to sociální bydlení, ten zákon, by měl být povinný pro všechny, nebo povinný pro obce nad určitý počet obyvatel, což by bylo diskriminující pro ostatní,“ prohlásila.

Sociální bydlení zatím tedy i nadále zůstává jen v programech politických stran a hnutí. Jestli si ho budoucí koalice určí jako jednu z priorit, uvidíme až po volbách, v následujících týdnech, možná měsících.