Home Zpravodajství Politika Na sociální s...

Na sociální služby chybí přes tři miliardy. Přidejte je, vyzývá zastupitel poslance

V návrhu státního rozpočtu na příští rok chybí víc než tři miliardy korun na sociální služby. Zástupci samospráv žádají poslance o změnu. Vláda totiž před časem rozhodla o zvýšení platových tarifů zaměstnanců v sociálních službách, v návrhu státního rozpočtu na příští rok se to ale vůbec nepromítlo. Na Facebooku na to upozorňuje člen Zastupitelstva Plzeňského kraje Jiří Lodr (KDU-ČSL). “Všichni společně hledáme cestu jak to změnit a zajistit kvalitní doručení sociálních služeb pro rok 2018,” napsal Lodr.

Na danou oblast má jít 11,6 miliard korun, potřeba však je 3,3 miliardy korun víc. V současné době v České republice existuje 2 000 poskytovatelů sociálních služeb. Nejčetnější jsou pečovatelské služby, je jich 722, z toho se 361 týká obcí. Reálné náklady na tuto činnost jsou 200 – 250 Kč za hodinu, ve skutečnosti za ni poskytovatelé dostávají pouze 100 Kč, maximálně 130 Kč za hodinu. Rozdíl ve většině případů platí stát či samospráva. Neexistují pro to však jasná pravidla, platba tak často vychází z historického zvyku.

V sociálních službách pracuje celkem na 100 000 zaměstnanců. Jejich průměrný plat v letošním prvním pololetí byl zhruba 11 000 Kč, zvýšení platových tarifů o 23 % od letošního července znamenalo asi 2 500 Kč navíc. Potřebné peníze na letošní rok po mnoha jednáních nakonec uvolnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, návrh státního rozpočtu na rok 2018 však s financemi navíc vůbec nepočítá.

Jiří Lodr cituje předsedu Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla: “Nedá se tak pochopit, proč peníze potřebné na pokrytí vládního nařízení č. 564/2006 Sb., o platových poměrech ve veřejných službách a správě, v návrhu rozpočtu na příští rok nejsou. Je to snad další ukázka toho, jak přidávat samosprávám úkoly a nepokrývat je finančně? Za města a obce říkáme: dost, tak to dál nejde. Musíme mít garantované, že pokud samosprávám stát přidá povinnosti, dá jim na to i potřebné peníze, a to v plné výši.” Zastupitel k tomu dodává, že cesty k zajištění sociálních služeb se najít musí a doporučuje všem poskytovatelům obrátit se na poslance, aby dostatek peněz v rozpočtu zaručili.