Home Zpravodajství Politika Šrámka potěši...

Šrámka potěšilo, že konečně začneme značit potraviny bez GMO

Spolek pro komodity a krmiva představil nový Standard pro výrobu a produkty “bez genetické modifikace” (GMO). Dokument reaguje na vznikající poptávku části mlékáren v České republice, ale i v zahraničí po takto certifikovaném mléku a produktech. Potěšilo to i poslance z Plzeňského kraje a farmáře Pavla Šrámka (ANO), který je velkým zastáncem potravin bez GMO. Zpravodajský portál Plzen.cz se tématem dlouhodobě zabývá, naposledy o něm informoval (čtěte zde).

Standard vznikl na základě loňských podnětů zemědělců v souvislosti s požadavky některých německých mlékáren, aby jim zemědělci dodávali mléko od dojnic, při jejichž výživě nebyly použity geneticky modifikované plodiny, a aby jejich dodávky byly certifikované. Následně požadavek na certifikaci “bez GMO” avizovaly i některé české mlékárny. Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Šíra se tento požadavek objevil v době, kdy výkupní ceny mléka byly nízké, a tendencí bylo posouvat důraz na kvalitu. “Zájmem některých mlékáren bylo dostat mléko od dojnic, které nebyly krmeny geneticky modifikovaným krmivem, a tento trend přetrvává,” řekl.

Zpracovatelé teď budou mít možnost získat tuzemskou certifikaci pro to, aby například mléko a výrobky z něj mohly nést označení “bez genetické modifikace”. “Potěšilo mě, že ministerstvo zemědělství České republiky konečně zavede nový standard u potravin, a sice půjde o výrobky tzv. “bez GMO”,” píše na svém Facebooku poslanec Pavel Šrámek. “Čistě přírodní cestu jsme zavedli u nás na Milknatur – Farma bez GMO už zhruba před rokem. A nejsme sami, kdo nabízí potraviny bez geneticky modifikovaných organismů,” dodává poslanec.

GMO nejsou v české společnosti zatím příliš velké téma. Ale zdá se, že se jím brzy stanou.