Home Zpravodajství Politika Stanislav Ant...

Stanislav Antoš je zvědav, jak se cesta k plné odluce církví od státu vyvine

“Tak se nám rýsuje jeden “oříšek” pro moc soudní,” komentuje plán hnutí ANO, komunistů a okamurovců zdanit náhrady vyplácené státem církvím za nevydaný majetek místostarosta Domažlic Stanislav Antoš, který vedl do parlamentních voleb kandidátku KDU-ČSL z Plzeňského kraje. V regionu ale lidovci nezískali potřebnou pětiprocentní podporu a zastoupení ve Sněmovně nemají.

“Toto je pojítkem mezi stranami KSČM, SPD a ANO. Musím říct, že jsem zvědav, jak se cesta k plné odluce církví od státu vyvine,” píše na Facebooku Antoš. “O církve nemám strach, ale bojím se o právo,” dodává.

Restituce církevního majetku upravuje zákon č. 428/2012, který obsahuje částku, kterou stát vyplatí za nevydaný majetek, úročení částek postupně vyplácených 30 let a konstatování, že se částka nebude danit. Na tato ustanovení navazují smlouvy s jednotlivými církvemi.

“Jako neprávník celou situaci vidím tak, že Sněmovna sice může zákon změnit a odkaz na nedanění příjmu vypustit. Pak zde ale zůstanou smlouvy, které byly podepsány předsedou vlády a představiteli církví za situace, že platil pevně spojený řetězec: vydat majetek – co nelze vydat, zaplatit – v konkrétně stanovené částce – ve splátkách – s úroky – bez zdanění,” komentuje situaci Stanislav Antoš. “Z tohoto řetězce vzájemně podmíněných kroků vypadne jeden, který má vliv na ostatní. Jestli lze ohnout právo do takové míry, aby to bylo možné, to jsem tedy opravdu zvědav,” konstatuje domažlický místostarosta.