Home Zpravodajství Z regionu Staročeský ja...

Staročeský jarmark stylový a bez elektroniky

Chodské slavnosti, které začínají dnešním večerním koncertem skupiny Čechomor v rámci programu Ozvěny folkloru, budou pokračovat po celý víkend na náměstí Míru v Domažlicích a přilehlých ulicích až do neděle 13. 8. 2017, a to hned na šesti různých místech a pódiích.  Důležitou součástí Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli vždy od 10 hodin.

Sobota a neděle pak nabídne více než 50 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci nejmladší “Jarmareční scény”, která doplní velký staročeský jarmark v centru města. Staročeský jarmark je situován v prostoru náměstí Míru, Chodské ulice a ulice Msgre B. Staška.   Je určen pro prodej rukodělných výrobků a předvádění ukázek výroby nejrůznějších řemesel (např. tkaní, paličkování, řezbářství, hrnčířství atd.). Proto i vzhled stánků odpovídá staročeskému trhu, prodejci mají oblečení charakteristické pro tento typ stánkového prodeje (dobové oblečení).

Na Chodských slavnostech organizátoři dbají na to, aby zboží nabízené na staročeském jarmarku nebylo prodáváno z automobilů, karavanů apod. Výjimku mohou tvořit stánky s občerstvením, které se nacházejí na tzv. uzlových bodech.   Zakázán je prodej elektroniky a textilu, zbraní, drogistického zboží či domácích potřeb vyrobených z plastů nebo jiných materiálů, které nejsou tradiční pro prodej na staročeském jarmarku.

V četných pořadech se představí všechny významné chodské soubory, nebudou chybět vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších, doplněná o vystoupení sólistů z Chodska i jiných folklorních oblastí ČR i ze zahraničí. Svůj folklor zde letos představí soubory z Německa, Makedonie a Taiwanu.  Mezi témata, která protknou některé pořady v hlavní programové nabídce, patří v letošním roce 50 let od úmrtí skladatele, sběratele a etnografa Jindřicha Jindřicha. Chybět nebudou témata týkající se chodského národopisu, tradic a úsměvných historek.

DALŠÍ ČLÁNKY