Home Zpravodajství Hlavní zprávy Start vyšel. ...

Start vyšel. Hokejisté Plzně přehráli Litvínov

Plzeňští hokejisté zvládli úvod sezóny a v prvním kole porazili na domácím ledě Vervu Litvínov 5:1. Dvěma góly se blýskl navrátilec ze zámoří Petr Straka. Další branky přidali Jan Schleiss, Dominik Kubalík a David Stach.

Plzeň, která přes léto významně posílila, působila v počátku hodně rozpačitě. Už v první minutě musel brankář Svoboda prokázat, proč si ho vedení Západočechů vybralo jako vysněnou posilu. Dvakrát byl před ním osamocený Jánský, v obou případech ovšem uspěl gólman Škody. V 5. minutě se poprvé ke slovu přihlásil i plzeňský útok a Kratěnova dělovka málem zaskočila Petráska. Indiány dostala do hry přesilovka, v níž měl několik slibných šancí Kubalík, gólový efekt ale nepřinesla ani oku lahodící kombinace Gulaše se zakončujícím Mertlem. V 10. minutě k radosti nevedl ani únik Schleisse. O pět minut později zaváhali v rozehrávce domácí obránci, Gerhátovu střelu na poslední chvíli zablokoval Kadlec.

Na góly si tak musela HM Aréna počkat až do druhé třetiny. Ve 26. minutě ještě Straka neprostřelil Petráska, o minutu později už Preisinger vybídl Schleisse, a ten rychlým blafákem nedal Petráskovi šanci. Škodovka se ovšem z vedení radovala pouze tři minuty. Hanzlovu přihrávku zužitkoval střelou do horního rohu Černý. Ve 34. minutě mohl obrátit vývoj zápasu hostující Kubát, nedal a tak se měnilo skóre znovu na druhé straně. O pár vteřin později dostal na pravé křídlo přihrávku Petr Straka a střelou švihem poslal Škodovku svým prvním gólem v extralize dospělých znovu do vedení. Ještě ani nedozněly oslavné chorály plzeňských fandů a Petrásek lovil puk z branky znovu. Tentokrát ukázal svoji chytrost David Stach, který mezi nohama jednoho z beků zamířil neomylně k pravé tyči. Ve 38. minutě měl další velkou šanci domácích Petr Straka, tentokrát ale neuspěl.

Pokud měli litvínovští hokejisté v plánu ještě s výsledkem něco udělat, plány vzaly za své. Škodovka poměrně s přehledem kontrolovala hru a ve 48. minutě přidala čtvrtý gól. Indrák v situaci 2 na 1 předložil puk Dominiku Kubalíkovi, a ten pohodlně doklepl puk do sítě. O tři minuty zachybovala obrana hostů znovu, Gulaš předložil puk Petru Strakovi, a ten svým druhým gólem zvýšil už na 5:1. Závěr zápasu už připomínal exhibici. Plzeň tak narozdíl od loňské sezóny zvládla první zápas na jedničku.

Ladislav Čihák, asistent trenéra Plzně: „Musíme si říci, že první dvě, tři střídání na nás Litvínov zmáčkl a jen díky Mírovi Svobodovi jsme neinkasovali. Pak jsme chytli tempo v přesilovkách, takže se to trošku otočilo. Chtěli jsme hrát aktivně,  což se pak podařilo. Měli jsme asi lepší pohyb a více šancí než Litvínov. Toho začátku se ale musíme vyvarovat.“