Home Zpravodajství Z regionu Týden nízkopr...

Týden nízkoprahových klubů dnes odstartoval

V týdnu od 18. do 24. září 2017 proběhnou v 53 městech České republiky dny otevřených dveří, divadelní představení, koncerty a festivaly. Zkrátka více než stovka akcí v nízkoprazích, a to všechno s cílem upozornit na práci a význam těchto zařízení, kam mohou děti po škole přijít trávit volný čas nebo řešit problémy bez jakýchkoli registrací, či poplatků. Týden nízkoprahových klubů již podesáté pořádá Česká asociace streetwork a 71 nízkoprahových klubů pro děti a mládež z celé republiky.

Nízkoprahový klub neboli nízkoprahové zařízení pro děti a mládež je sociální služba určená dětem a dospívajícím. Kluby vznikají v malých i velkých městech, ve vyloučených lokalitách nebo tam, kde se mládež schází. Jsou prevencí vysedávání na lavičkách, vandalismu na veřejném prostranství, záškoláctví nebo konfliktů se zákonem.

Skvělý příklad takové činnosti hlásí z Poběžovic na Domažlicku, kde mladí s pomocí několika dalších ochotných rukou zcela změnili tvář místního autobusového nádraží. Natřeli doslova několik kilometrů kovového zábradlí a  osadili pět laviček, které slouží cestujícím k odpočinku a čekání na autobus.

V rámci tohoto týden je i v Plzeňském kraji řada možností, jak se zúčastnit Týdne nízkoprahových klubů. Například už zítra – v úterý 19. září –  to je Stezka odvahy s Klubem Fontána v Domažlicích, kde od 8 hodin přímo v okolí klubu v  Zahradní 542 bude příležitost pro všechny školáky. Stezka odvahy totiž cílí na posílení sebedůvěry jedince v kontextu týmové spolupráce. Je určena  školním třídám, jejichž žáci po skupinkách budou překonávat nástrahy pěti stanovišť. Budou muset uhádnout záludnou hádanku, najít Husťáka ve sklenici s červi, proběhnout překážkovou dráhu, apod.

Ve středu 20. září  bude živo zase v Rokycanech, kde zdejší Klub Akcent pro děti a mládež připravil zábavné odpoledne s Klubem. Začíná  od 14 hodin ve Sportovním areálu Jižní předměstí, Čechova 855, Rokycany. Organizátoři pro děti a mládež   přichystali zábavné aktivity, které budou probíhat formou soutěže. Na jednotlivých stanovištích získají účastníci po splnění úkolu razítko a pokud nasbírají všechna, pak  dostanou drobnou odměnu. Aktivity jsou zábavně a atraktivně zaměřeny na zdraví životní styl.  Obdobně se budou bavit ještě do konce tohoto týdne děti jak v Plzni, tak například v Poběžovicích nebo v Dobřanech.

DALŠÍ ČLÁNKY