Home Zpravodajství Z regionu Upečte nebo v...

Upečte nebo vyrobte svůj adventní věnec

Vánoční soutěž pro děti do 15 let o nejhezčí adventní věnec vyhlásila tachovská knihovna.  Všichni, kdo máte alespoň trošičku času, vyrábějte, kreslete, malujte, vystřihujte nebo třeba upečte svůj adventní věnec a přineste ho do knihovny. Soutěž   končí 20. listopadu 2017.      Všechny dodané práce budou vystaveny v městské knihovně a ty nejhezčí získají odměnu při slavnostním vyhlášení, které proběhne 27. listopadu v 17.00 hodin.

ilustrační foto

Tradice adventního věnce, jako adventní symbolické vazby staré více než 130 let, navazuje na formu kol spojených s pohanskými slavnostmi slunovratu. Tato kola byla vyráběna ze slámy a zapálená se koulela přes hřebeny kopců. Tento rituál symbolizoval koloběh Slunce. Křesťanské pojetí adventního věnce představuje naději na znovuzrození a očekávání světla.  

Adventní věnec slouží v západních křesťanských církvích   k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu, doby příprav na Vánoce. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví se čtyřmi svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Svíček může být ale i více, v závislosti na zvyklostech a trendech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Zdobené věnce bez svíček, které se někdy také nazývají adventní věnce, jsou používány k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce se zavěšovaly na stuhách, od počátku 21. století je nahrazují věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl. Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.

DALŠÍ ČLÁNKY