Home Zpravodajství Aktuálně V Plzeňském k...

V Plzeňském kraji protestují proti jadernému úložišti v Březovém potoce a na Čertovce

Varovným zvoněním zvonů v sobotu 22. dubna v pravé poledne v šesti obcích na Horažďovicku začne Den proti úložišti jaderného odpadu v lokalitě Březový potok. Letos se koná již potřetí a poprvé je zaštítěný nově vzniklou Platformou proti hlubinnému úložišti, která sdružuje již 22 obcí a 11 spolků. Při něm se na všech sedmi lokalitách po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, uskuteční v rámci společného protestu pochody, maraton, sázení stromů, besedy, promítání a další akce.

Starostové a obyvatelé dotčených obcí tímto chtějí veřejně upozornit na svůj zásadní nesouhlas s postupem státních úřadů, v jehož důsledku pod jejich domovy může skončit vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací. V Plzeňském kraji jsou dvě uvažovaná území pro dlouhodobé skladování jaderného odpadu – v Březovém potoce na Horažďovicku a v lokalitě Čertovka na hranicích Plzeňského a Ústeckého kraje v blízkosti Žihle. Zatímco obce na severním Plzeňsku proti snahám SÚRAO příliš nevystupují, šest obcí z Horažďovicka v lokalitě Březový potok nechce o úložišti jaderného odpadu ani slyšet. Každoročně proti iniciativě státu pořádají několik protestních akcí a finance, které jim stát posílá jako kompenzaci, vrací zpět. Proti vládě se za tamní obyvatele postavila i dřívější senátorka a současná místostarostka Dobřan Dagmar Terelmešová (ČSSD). Zpravodajský portál Plzen.cz o tom informoval (čtěte zde).

Vláda oddaluje schválení nové koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, která by měla poctivě zhodnotit, zda je konečné hlubinné úložiště tou nejvhodnější variantou a proces vyhledávání dobře nastaven. Ministři nepřijali ani návrh zákona o zapojení obcí do vyhledávání úložiště a další diskusi o něm odsunula do roku 2018. Poslanecká sněmovna pak nově vyřadila občany z možnosti účastnit se povolování průzkumných území pro úložiště.

„Správa úložišť radioaktivních odpadů navzdory tomu, že jí budou chybět geologická a další data z plánovaných, ale neprovedených průzkumů, i tak pokračuje v přípravě výběru „nejhodnějších“ lokalit pro další a hlubší geologické práce. Umožní ji to velmi volně nastavená kritéria výběru, která nedávají jistotu, že hledá místo, které má garantovat nejlepší dostupnou bezpečnost po dlouhé stovky tisíc let,“ říká nový mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti Jiří Popelka z lokality Magdaléna, kde je místostarostou města Jistebnice, a zároveň předsedou spolku Zachovalý kraj.

Platforma, aby zdůraznila úzkou spolupráci na společném problému, se při svém vzniku rozhodla pro rotaci svých mluvčích vždy po šesti měsících. Petra Kláska, starostu Chanovic z lokality Březový potok, který ve své funkci mluvčího uvedl Platformu do veřejného povědomí, nyní na dalšího půl roku vystřídá právě Popelka. Ten je přesvědčen, že zejména v posledním období nabývá přístup státu při hledání úložiště vůči obyvatelům dotčených obcí stále více a více konfrontační podobu. „Proto je spolupráce mezi obcemi a spolky základem pro prosazování zájmů občanů z lokalit,“ řekl.

Petr Klásek, končící mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti se s funkcí rozloučil slovy: „Současná podoba zákonů podle mého názoru obecně nezajišťuje všem stranám, kterých se problém dotýká, rovnocenné výchozí postavení při rozhodování. Ale stále věřím, že státní orgány skutečně začnou vnímat obce a jejich občany v těchto jednáních jako významné a rovnocenné partnery. Posílení vzájemné důvěry mezi státními úřady a obcemi považuji za nezbytný krok k pokračování diskusí a aktivit, usilujících o obecně přijatelné řešení této složité problematiky.“

Třetí Den proti úložišti v sobotu 22. dubna v lokalitě Březový potok zahájí – jak už jsme v úvodu informovali – varovné zvonění zvonů. V půl jedné pak ve Velkém Boru odstartuje cyklistická a běžecká štafeta po hranicích lokality (25 km) složená ze členů spolků a občanů. U Jetenovic bude ve 12,45 hodin zasazena symbolická lípa života a od 14 hodin v Kulturním domě ve Velkém Boru začne pásmu kulturních vystoupení a prohlášení starostů. Akci pořádají obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov, Velký Bor, Město Horažďovice a občanské sdružení „Jaderný odpad – děkujeme nechceme!“

Na Čertovce plánují pochod z Blatna přes Blatenský svah k Lubenci až do kostela sv. Jiljí po Stezce zářivce (zároveň jako otevření turistické sezóny), start v 8,40 h na vlakovém nádraží v Blatně u Jesenice. Pod záštitou senátorky Aleny Dernerové u pomníčku v Libyni účastníci zasadí hrušeň ve 12.45 hodin a pak je na programu beseda a výstava „Dvě cesty“ na téma hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Pořádají spolky „Za záchranu kostela sv. Jiljí“ a „SOS Lubenec“.