Home Zpravodajství Aktuálně V Plzni bude ...

V Plzni bude leteckou záchranku i po roce 2020 provozovat armáda

Plzeň a Praha budou mít výsady v novém systému letecké záchranné služby po roce 2020. Vláda schválila návrh, který předpokládá od roku 2021 zabezpečení této služby státem. Fungovat má celkem deset základen letecké záchranné služby (LZS). Informuje o tom ministerstva zdravotnictví.

Základna Plzeň má být přímo zajištěna rezortem obrany, základna Praha rezortem vnitra. Provoz na dalších osmi základnách v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Liberci, Olomouci, Ostravě a v Ústí nad Labem bude zajišťovat k tomuto účelu nově zřízený státní podnik.

„Považuji to za důležité strategické rozhodnutí. Letecká záchranná služba, jako státem garantovaná služba, získá jistotu dlouhodobého fungování bez nutnosti opakovaného zadávání veřejných zakázek. To umožní její efektivnější fungování. V neposlední řadě bude mít stát možnost investovat peníze do modernizace techniky i výcviku personálu. Stát bude také moci flexibilně provádět změny v rozsahu služby a přímo ovlivňovat kvalitativní parametry služby,“ uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Vláda Ludvíkovi uložila do konce letošního roku předložit plán potřebných kroků k zajištění provozu základen v Praze a v Plzni a ke zřízení nového státního podniku, jež bude od roku 2021 provozovat LZS ve zbývajících osmi základnách v ČR. Zda bude v té době ještě Ludvík ministrem či zda bude mít nová vláda stejné priority, uvidíme po volbách.