Home Zpravodajství Hlavní zprávy Větší komfort...

Větší komfort pro pacienty. Dialyzační středisko v Plzni se rozšířilo

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo v uplynulých měsících Dialyzační středisko v Plzni, které se nachází v areálu bývalé Vojenské nemocnice na Borech. Díky úpravám došlo k rozšíření prostor do dalšího patra a lékaři tak například mohou vyjít pacientům vstříc při plánování dialýz.

Dialyzační středisko se za plného provozu rekonstruovalo téměř devět měsíců. Díky rekonstrukci došlo k rozšíření prostor do dalšího patra a nový model péče tak získal širší rozměr. „Bylo to náročné, ale teď můžeme znovu pacientům vyjít vstříc například s flexibilním plánováním dialyzačních ošetření v situacích, kdy odjíždějí na víkend nebo potřebují spojit vyšetření v nemocnici s dialýzou. Měli jsme obvykle vytížená všechna lůžka a další prostor tu nebyl,“ říká vedoucí lékařka plzeňského střediska Lada Malánová. Nově ke stávajícím prostorám přibyla část druhého patra budovy, kde vznikla prostorná čekárna se dvěma ambulancemi – jedna pro kontroly pacientů na peritoneální (břišní) dialýze a druhá obecně nefrologická. V prostorách vlastního dialyzačního střediska, které sídlí o patro výš, došlo ke zvětšení prostor a navýšení kapacity dialyzačního sálu a rozšířily se také šatny se sprchami a toaletami pro nemocné. Vše je bezbariérové. Současná kapacita vzrostla o šest míst na současných 26 dialyzačních lůžek. Z toho tři jsou v izolaci a slouží například pacientům s infekčními onemocněním. Další z místností nyní slouží jako malá vyšetřovna pro pravidelně dialyzované. „Nová ambulance umožňuje zapojit v případě potřeby i druhého lékaře a je tu celkově víc klidu na rozhovor s nemocnými. Dialyzovaní a ambulantní pacienti se tak už nemusí tísnit ve společné čekárně,“ popisuje Lada Malánová.

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Plzni je v provozu již 21 let a po deseti letech prošlo už druhou rozsáhlou rekonstrukcí. Zároveň přichází také s novým modelem komplexní péče o pacienty. „Chceme se opírat o pět vzájemně propojených pilířů – dialýzu, nefrologickou a interní ambulanci, nutriční poradnu a služby praktického lékaře. Rozšířením služeb současně vytvoříme větší prostor pro prevenci a díky kontinuitě v péči a její lepší organizaci můžeme také lépe řešit dopady vzájemně provázaných onemocnění našich pacientů,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek s tím, že v září byla otevřena interní ambulance v Plzni Skvrňanech, při níž by měla již brzy začít fungovat i nutriční poradna. Pacientům bude k dispozici také praktický lékař. „A to nejen těm dialyzovaným, ale také těm, které léčíme v nefrologické ambulanci nebo k nám dochází z okolních zařízení sociálních služeb,“ dodal Kuncek.