Home Zpravodajství Aktuálně Volební speci...

Volební speciál / 2

Politické hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura založil na jaře 2015 poslanec Tomio Okamura spolu se svým kolegou Radimem Fialou po rozkolu jejich Úsvitu přímé demokracie. Důvodem byly údajné nejasnosti v hospodaření Úsvitu. SPD samo sebe označuje za vlastenecké, v programu prosazuje přímou demokracii, omezení imigrace, odvolatelnost politiků a vypsání referenda o vystoupení z EU. Hnutí programově navazuje na Úsvit. Poslanec Fiala krátce po založení hnutí prohlásil, že je SPD radikální hnutí s radikálními politickými cíli, neboť usiluje o zásadní změny v politickém systému ČR. Uvedl také, že jeho základním programem je „prosazení přímé demokracie a odpovědnosti politiků do politického systému České republiky a důsledná obhajoba národních zájmů naší země“.

Hnutí, kterému los přidělil číslo 29 – Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)

Cílem SPD je postavit radikální islám mimo zákon, posílit cizineckou policii nebo zpřísnit imigrační zákony, které by zavedly nulovou toleranci vůči ilegálním imigrantům. V přistěhovalecké problematice má spolu s Národní demokracií na české politické scéně nejtvrdší rétoriku. „Prosazujeme přímé volby poslanců, starostů a hejtmanů. Chceme odvolatelnost politiků a odpovědnost politiků občanům. Jsme pro zákaz souběhu funkce poslance a ministra. Chceme důsledné oddělení moci zákonodárné a výkonné. Vládu bude jmenovat a řídit občany přímo volený a odvolatelný prezident,“ píše se v programu SPD. Veřejný sektor musí sloužit občanům a ne k obohacování kmotrovských stranických mafií. Za korupci a rozkrádání veřejných prostředků musí následovat trest. Viníci musí být odhaleni, souzeni a přísně trestáni. „Budeme prosazovat uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy. Jsme pro odvolatelnost politiků občany,“ stojí v programu. Hnutí prosazuje zákon o prokázání původu majetku občana nad 20 milionů korun.

SPD v regionu vede do voleb podnikatelka a zastupitelka Plzeňského kraje Jana Levová. Na svém Facebooku reaguje i na čerstvou kauzu zvanou lithium: „Když pozoruji chování ČSSD a ANO kolem největšího tunelu na naší republiku, je mi zle. Vlastně už se to nedá ani moc poslouchat. Jeden hází vinu na druhého. Ale kde jsou zájmy ČR? A o to větší radost mám z volebních průzkumů, ze kterých je patrné, že občané a voliči se konečně probouzí. Že jim došlo, že populisté jsou tady hlavně současné nebo bývalé vládní strany, které celou volební kampaň vedly tak, že slibovaly a slibovaly tak jako před 4 lety,“ napsala Levová.

Na dalších místech kandidátky SPD v Plzeňském kraji jsou podnikatel Miroslav Kleisner, technolog Zdeněk Maštalíř a prodejce loveckých zbraní a střeliva Pavel Bezucha. Za SPD chce do Sněmovny třináct mužů a sedm žen. Jejich průměrný věk je čtyřicet let.