Home Zpravodajství Aktuálně Volební speci...

Volební speciál / 2

Dva dny zbývají do voleb a kampaň před víkendovým hlasováním v Plzeňském kraji vrcholí. Kandidáti do zastupitelstva se snaží ještě co nejvíce zaujmout a přesvědčit nerozhodnuté voliče dát hlas právě jim. O místa na hejtmanství usiluje sedmnáct stran a politických uskupení.

Favority na vítězství a na získání postu hejtmana jsou podle předvolebních průzkumů hnutí ANO 2011 a ČSSD. Třetí příčku zatím mají komunisté a šanci usednout na hejtmanství má také ODS, Koalice pro Plzeňský kraj tvořená KDU-ČSL, Stranou zelených a hnutím Nestraníci, TOP 09, Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků a také Piráti.

Hnutí ANO 2011 jde do krajských voleb letos poprvé a jeho lídr, šéf okresní hospodářské komory, Miloslav Zeman při kampani prohlašoval, že je člověk, který má rád strategii a řízení. Do vedení kraje chce přinést koncepci a dlouhodobou strategii. “To je to, co dává jistotu,“ vysvětloval.

Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

Volební lídr ČSSD, někdejší šéf firmy Škoda Transportation, Josef Bernard se rozhodl, že přední kandidáty posadí na bicykly a společně budou brázdit region. Na cesty s ním vyjížděli i Martin Straka a triatlonista Jan Řehula. Svou oficiální kampaň socialisté zahájili v Techmanii. Největší změny plánují v dopravě – důchodci a děti do 15 let by měli jezdit veřejnými prostředky zdarma.

Komunistům v kampani podle vedoucího kandidáta, poslance Karla Šidla, pomohlo to, že na hejtmanství v uplynulých letech úspěšně spolupracovali s ČSSD. Kraj zanechávají bez dluhu a ještě s miliardovou rezervou. A podařilo se jim naplnit plány, s kterými na hejtmanství přišli. “Lidé pocítili řadu pozitivních změn,” řekl Šidlo.

Krajský volební lídr ODS Martin Baxa jezdil po kraji v dodávce. Prohlásil, že hodně spoléhá na to, že má na kandidátce lidi známé z komunální politiky. Ve velkých městech spojili občanští demokraté setkání s voliči s grilováním. ODS chce postavit v Plzni U Zvonu novou budovu Západočeské galerie, případně i bez dotací, jen z peněz kraje.

Profesi lékaře využil v kampani lídr TOP 09, primář Klatovské nemocnice Richard Pikner. Prohlašoval, že zdravotnictví nepotřebuje jen peníze, ale především koncepci. S lidmi diskutoval například o osteoporóze, která mnohé z nich trápí, a na jejíž léčbu se specializuje. TOP 09 z posledního místa kandidátky podporuje oblíbený politik, plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil. Před čtyřmi lety pomohl ODS krajské volby vyhrát.

Volební jednička Starostů a Patriotů, starosta Spáleného Poříčí, Pavel Čížek v kampani zdůrazňovat nutnost lepší péče o historické památky. „Na ty se hodně zapomínalo,” říkal. Prosazuje především rekonstrukci silnic mezi městy, které jsou už řadu let sídly úřadů s rozšířenou působností. Krajské silnice není podle něho nutné rozšiřovat, ale měly by mít kvalitní povrch z balené živice a vyčištěné příkopy. Kampaň koalice zahajovala rozdáváním melounů.

Koalici pro Plzeňský kraj vede do voleb školní inspektorka Ivana Bartošová, krajská předsedkyně KDU-ČSL. Ta věří, že předností koalice je zaměření na rodiny s dětmi nebo i to, že v čele kandidátky jsou dvě ženy. Za Bartošovou je totiž na druhém místě starostka Kladrub Svatava Štěrbová ze Strany zelených. Změnit chce koalice systém slev v dopravě. Senioři a studenti by měli jezdit po kraji v jednom tarifním pásmu za korunu denně. Prostřednictvím Plzeňské karty by si za 365 korun mohli pořídit roční předplatné.

V programu Pirátů je revoluční myšlenkou možnost koupit si při nástupu do jakéhokoliv místního autobusu lístek, který mu vydrží až do centra velkého města. A to i v případě, že během cesty využije vlak. “Nabídneme jednotlivým přepravcům otevřený systém prodeje jízdného, k němuž se budou moci přidat. Zapracujeme na logické návaznosti spojů. Propojování dopravních systémů ale není rozumné zavádět pomocí velikášských projektů typu Opencard. Lepší je nabídnout jednotlivým přepravcům otevřený systém, ke kterému se mohou přidat,” tvrdí Piráti. Lídrem kandidátky je vědecký pracovník a konstruktér Lukáš Bartoň.