Home Zpravodajství Aktuálně Volební speci...

Volební speciál / 5

Informace - volby v Plzni

„Pevné české kořeny“ je mottem společného programu Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů. Postaven je na čtyřech tématech: zastavíme nelegální imigraci, podporujeme přímo zvoleného prezidenta a prosazujeme přímou volbu hejtmanů, primátorů a starostů, zastavíme diktát EU a konec poplatků České televizi. Na volebních lístcích má koalice číslo 78.

Lídrem kandidátky je Jana Levová z Okamurovy Svobody a přímé demokracie, dvojkou je pak krajský předseda Strany Práv Občanů, olympijský vítěz roku 1968 Jan Kůrka. Za koalici kandiduje také předseda Sdružení ochrany spotřebitelů a někdejší dlouholetý šéf západočeského inspektorátu České obchodní inspekce Václav Havlík.

Jan Kůrka

Jan Kůrka

Strana Práv Občanů je velkým kritikem poměrů v České televizi a slibuje zrušení koncesionářských poplatků nejdříve pro seniory a pak pro všechny občany. “Máme zásadní výhrady k práci a hospodaření České televize. “Naším prvním krokem bude osvobození seniorů od poplatků České televizi. Chceme spojit sociální opatření ve prospěch seniorů s tlakem na lepší hospodaření České televize,” píše se v programu.

Obě strany jsou zaměřené proti migrantům a islámu. “Zastavíme nelegální imigraci. Nedovolíme umístění nelegálních imigrantů v kraji. Chceme bezpečný kraj bez islámských fanatiků. Jsme v zásadní opozici k plánům vlády a Evropské unie na přijímání nelegálních imigrantů. Pokud chceme rozvíjet kraj, musí být především bezpečným domovem pro své občany. Nechceme zde fanatiky, kteří z náboženských důvodů vraždí a terorizují své okolí. Podpoříme referenda a další ústavní protestní akce občanů proti přijímání nelegálních imigrantů a islamizaci,” tvrdí kandidáti. Obě strany se shodly na tom, že mají společný postoj s prezidentem republiky v otázce nebezpečí islamizace a nelegální migrace.

Koalice žádá přímou volbu hejtmanů, primátorů a starostů. To má dát občanovi možnost si skutečně vybrat svého zástupce. Podobně, jako je tomu v Německu, Polsku nebo na Slovensku. Zastavit chce diktát Evropské unie, která prý zklamala naděje občanů Evropy. Její současná podoba podporuje globální vládnutí nad lidmi a ohrožuje suverenitu národních států, svobodu a demokracii. Prosadit navrhne právo občanů rozhodnout v referendu, zda chtějí nadále setrvat v Unii.

Změnu navrhuje koalice v soudním systému, který je pomalý a málo efektivní. “Chceme zvýšit odpovědnost soudce a jeho pomocných sil za rychlost a kvalitu rozhodování, chceme posílit vliv judikatury v soudním systému a prosadit větší povinnost soudců v oblasti sebevzdělávání,” plánuje.

Za klíčové považují obě strany zastavit rozkrádání majetku státu i veřejných prostředků měst a obcí. Trvají proto na přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Nezákonně nabytý majetek by mohl být zabaven ve prospěch státu, měst i obcí.

Předvolení průzkumy Koalici Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů velké šance nedávají. Pokud by ale volili jen studenti středních škol, koalice by v Zastupitelstvu Plzeňského kraje usedla, protože by získala téměř sedm procent hlasů.