Home Zpravodajství Aktuálně Volební speci...

Volební speciál / 7

Ústředním heslem Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové (KDU-ČSL) je “Zodpovědně”. Do letošních voleb šla původně v koalici se Starosty a nezávislými. Z té nakonec sešlo, zřejmě ze strachu, že dohromady nedostanou potřebných deset procent hlasů nutných pro vstup do Sněmovny. KDU-ČSL byla téměř ve všech vládách po Listopadu 1989 – s občanskými i sociálními demokraty. V roce 2010 za vedení Cyrila Svobody strana z velké politiky vypadla. Pavel Bělobrádek ji však přivedl zpět na výsluní. Podle předvolebních průzkumů se teď pohybuje kolem sedmi procent přízně voličů.

Strana, které los přidělil číslo 24 – KDU-ČSL

Podpora rodiny, dostupné bydlení, rozvoj venkova a vyšší mzdy – to je tradiční lidovecký program. Letos má i další prioritu – konec dvojí kvality potravin. “Spravedlivé důchody pro rodiny s dětmi: Zásluhy rodin v důchodovém systému spravedlivě oceníme nižšími odvody a vyššími důchody pro pracující rodiče. Prodloužíme náhradní dobu pro rodiče pečující o děti. Při péči o jedno dítě do 7 let věku dítěte nebo při péči o dvě děti do 15 let stejně jako u zdravotního pojištění. Zavedeme společné důchodové pojištění manželů. Podpoříme motivaci ke spoření ve III. pilíři,” píší lidovci ve svém programu. Slibují zvýšení platů pedagogických pracovníků na úroveň 130 % průměrné mzdy v národním hospodářství do roku 2021. “Prosadíme kvalitu ve státním školství, které vnímáme jako hlavní pilíř vzdělávání. Podporujeme církevní a soukromé školství, jako alternativní nabídku i jako konkurenci pro kvalitu ve vzdělávání,” píše KDU-ČSL.

Lídrem kandidátky lidovců v Plzeňském kraji je místostarosta Domažlic a někdejší dlouholetý novinář Stanislav Antoš. Ten vysvětluje, proč se rozhodl usilovat o pozici ve Sněmovně: “Chci pracovat pro moderní společnost a plnou integraci země v EU a NATO,” říká. Jeho programovými prioritami je posílit naši obranyschopnost, snížit zbytečnou administrativu a odbourat byrokracii. A také zvýšit mzdy díky modernizaci a zabránění vyvádění nezdaněných zisků.

Na dalších místech kandidátky jsou programátor Stanislav Šec, náměstkyně hejtmana pro školství a cestovní ruch Ivana Bartošová a náměstek plzeňského primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Na posledním, dvacátém místě, je bývala europoslankyně Zuzana Roithová. Do Sněmovny chce šestnáct mužů a jen čtyři ženy. Jejich průměrný věk je necelých třiapadesát let.

DALŠÍ ČLÁNKY