Home Zpravodajství Politika Votava chce s...

Votava chce snížit daně 98 procentům lidí

Podle plánů ČSSD by firmy se ziskem do 5 miliónů ročně byly daněny sazbou 14 procent, firmy do výše zisku mezi 5 až 100 milióny 19 procenty a firmy nad tuto sazbu 24 procenty. „A o takto vybrané peníze chce ČSSD snížit 98 procentům lidí daně. A to se promítne do jejich peněženek, budou mít o 600 až 1500 Kč měsíčně více,“ vysvětluje program své strany na Facebooku poslanec z Plzeňského kraje, šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Pravicové strany a hnutí ANO zvyšovat současné zdanění firem ve výši 19 procent nechtějí. O změnách uvažují jen sociální demokraté a komunisté. Sociální demokraté chtějí při podzimních parlamentních volbách zaujmout voliče progresivním zdaněním firem a zavedením speciální, tzv. sektorové daně pro banky. Pro svůj nápad zatím ale získali z ostatních velkých stran jen komunisty, kteří před volbami rovněž slibují progresivní zdanění příjmů firem a kapitálu velkých korporací a omezení odlivu peněz do daňových rájů.

Naproti tomu proti progresivnímu zdanění firem a zavedení sektorové daně se tvrdě postavil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Navrhovaná sektorová daň může podle něho nakonec dopadnout na obyčejné lidi. „Pro banky nebude zas tak velký problém, aby si finanční ztráty způsobené novou daní postupně vybraly od svých klientů,“ řekl Babiš.

Podporu ČSSD nemá ani u TOP 09 a ODS, kteří zvyšování daní firmám považují za brzdu ekonomiky. Pravicové strany poukazují i na to, že sektorová daň a kritika odlivu peněz do ciziny moc nových zahraničních investorů nepřiláká. TOP 09 navrhuje, aby daň z příjmu právnických a fyzických osob byla stanovena shodně na 19 procent (u fyzických osob z hrubé mzdy), přičemž zároveň chce odstranit nesystémové daňové výjimky.

Naopak komunisté chtějí prosazovat větší daňovou diferenciaci. Podle předsedy Vojtěcha Filipa není možné, aby nadnárodní korporace měla stejnou daň jako má malá rodinná společnost s ručením omezeným nebo malá akciová společnost. „To je nelogické, její výkon je jiný a její potřeba na státní aparát je také jiná,“ dodal.

Šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava argumentuje, že na zvýšení daní velkých firem vydělá 98 procent lidí 600 až 1500 korun měsíčně. „A zavedením společného zdanění manželů ještě více. Že to odmítají tradiční pravicové strany je pochopitelné, je to jejich pravicová politika. A proč to odmítá A. Babiš? Agrofert by musel na dani do státního rozpočtu odvádět více peněz!“ – reaguje Votava na Facebooku.