Home Zpravodajství Hlavní zprávy Výroční Festi...

Výroční Festival Finále zahájí Jan Hřebejk, soutěžit bude 40 snímků

Jubilejní 30. ročník filmového Festivalu Finále přivítá fanoušky českého a slovenského filmu od 20. do 26. dubna. O hlavní cenu Zlatého ledňáčka bude soutěžit 40 snímků.

Již druhým rokem je organizátorem festivalu společnost Film Servis Plzeň, s.r.o. A s novým provozovatelem přišla řada novinek, které se ukázaly být funkčními. Zjednodušily se filmové sekce, festival se rozšířil díky doprovodnému programu i do dalších zajímavých a netradičních prostor. „Loni se zvýšil počet lidí na festivalu o 20 procent, bylo přes 13 tisíc lidí,“ pochvalovala si ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Rozpočet festivalu pak zůstává podobný jako loni, pohybuje se kolem 10 milionu korun. Vstupenky na jednotlivé projekce můžete koupit za 80 korun už dnes v poledne.

Zahájení festivalu se v předpremiéře ujme film Jana Hřebejka z chystané trilogie Zahradnictví, díl Rodinný přítel. Uvést tuto projekci dorazí i delegace k filmu v čele se zmíněným režisérem. Nově budou mít fanoušci festivalu možnost zúčastnit se osobně zahajovací projekce filmu v Klempírně v DEPO2015 od 20 h a v Malém sále Měšťanské besedy od 19:45 a 22. hodin. „Mám v Plzni spoustu příbuzných, jezdíme na Hracholusky ke strýci na chatu. Na Finále je tu báječná atmosféra, vždycky se sem snažím jet alespoň na jednu noc,“ uvedla herečka Lenka Krobotová, která ve snímku ztvárnila jednu z hlavních rolí.

Velkou novinkou je fakt, že o udělení ocenění Zlatý Ledňáček na jubilejním 30. ročníku Finále Plzeň rozhodnou jen odborníci ze zahraničí, zatímco loni byl vždy v porotě jeden člen z České či Slovenské republiky. „Cílem této novinky je zajistit opravdu nezaujatý postoj k české a slovenské kinematografii,“ uvedla Eva Veruňková Košařová.

Pozvání jako předsedkyně poroty celovečerních filmů přijala makedonská herečka a producentka Labina Mitevska, v Čechách známá díky roli Vesny v kultovní komedii Samotáři režiséra Davida Ondříčka. Loni film Noční život, na kterém se podílela jako koproducentka, získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za režii. Mezi dalšími členy poroty se představí britský novinář Christopher Goodwin, který přispívá do The Times či The Hollywood Reporter, dále polský herec Andrzej Chyra který hrál například ve filmech Katyň, Spojené státy lásky a Poslední rodina. Jako další do Plzně dorazí Edvinas Pukšta, litevský festivalový dramaturg a filmový publicista. Celovečerní porotu uzavře Kanaďanka Eve Gabereau, ředitelka produkční a distribuční společnosti Soda Pictures, která loni uvedla do britských kin takové filmové hity jako Paterson či Toni Erdmann.

Mezi odborníky na dokumentární filmy se v roli předsedkyně poroty objeví dánská dokumentární režisérka a kameramanka Ida Grøn, jejíž středometrážní film The Kid and the Clown získal 5 mezinárodních ocenění. Druhou porotkyní bude německá sales manažerka Ina Rossow z přední německé distribuční společnosti Deckert Distribution zastupující výrazné dokumentární snímky. České a slovenské dokumenty posoudí také estonský filmový kritik a publicista Tristan Priimägi, který od roku 2010 pořádá filmový festival dokumentárních filmů DocPoint v Tallinu.

Porotě TV a internetové tvorby předsedá Simone Baumann, německá filmová producentka a přední expertka na filmové trhy zemí bývalého východního bloku. Dále pozvání přijali Anna Katharina Brehm, redaktorka německé televize ZDF, a polský scenárista Wiktor Piątkowski, autor námětu a spoluscenárista seriálu Wataha, prvního původního seriálu z produkce společnosti HBO v Polsku.

V soutěžních kategoriích je letos za rok 2016 nominováno 40 projektů z české a slovenské produkce. Festivalovou novinkou 30. ročníku je finanční odměna 50 000 Kč pro producenty dvou vítězných filmů v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Partnerem cen je Asociace producentů v audiovizi.

I v letošním roce udělí nestatutární festivalové ceny studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. Univerzita se podílí rovněž na návrhu a výrobě cen studentských porot. Další nestatutární cenou pak bude Cena Film friendly region, kterou  společně udělují Czech Film Commission, CzechTourism a Asociace producentů v audiovizi regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím.