Home Zpravodajství Kultura Z Plzně pojed...

Z Plzně pojede do národního kola Slam poetry Dr. Filipitch

Blíží se vrchol slamového roku a s ním celorepublikové finále, které se bude konat 2. prosince v pražské MeetFactory. O titul mistra ČR ve slam poetry se zde utká 12 soutěžících postupujících z jednotlivých kvalifikačních kol, které se v současné době konají po celé republice. Jedno z nich proběhlo tradičně i v Plzni, tentokrát v Papírnách. O postup do finále se zde utkalo celkem devět soutěžících.

Vlastní text, žádné rekvizity a časový limit tři minuty. To jsou pravidla slam poetry, žánru, který se v Plzni těší velké oblibě. Diváci si opět mohli užít řadu povedených textů v podání zkušených slamerů a zájemců o postup do samotného finále. Nechyběla hra se slovy, vtipné historky, absolutní rým nebo reakce na aktuální dění blížících se voleb.

Na ty reagoval i první soutěžící Lef L´Leviathan, který volební tematikou završil slam o aktuálních tématech společenského dění. Do jeho textu o cenách másla a mobilních tarifech se vloudil i moderátor Nejhodnější Michal, který celým večerem provázel. Následoval ho Vacek vážnějším textem o hrůzách dnešního světa. Jako třetí vystoupil Jan Červenka se svým spirituálním setem básní. K volební tematice se vrátil i Anatol Svahilec, politickou vlnu poté smetl Švéd, který pobavil publikum smyšlenou historkou o jednom odpoledním návratu domů, naladil tak veselou notu. K té přidal ve svém textu své osudové dívce trochu romantiky další soutěžící Kroony. Na kvalifikačním kole nechyběl ani Kňour, tentokrát vyprávěl historku o cestě na duo slam, kde obsadil 4. místo. Ač se mohlo zprvu zdát, že ho na romantické vlně následuje i Dr. Filipitch, neboť v jeho textu častokrát zaznělo, kam se podívám, jsi ty, jednalo se spíše o vlivy paranoidní psychózy. První kolo uzavřela dekadentním textem jediná zástupkyně něžného pohlaví, Jana Svobodová, v textu se zabývala tím, že všechno stejně jednou skončí. Naštěstí ale nebyl konec poetickému večeru, který pokračoval druhým kolem. V tom se pořadí klasicky obrátilo. Začala ho tedy Jana a tentokrát zabrousila do studia anatomie a s vtipem uvedla diváky do života studenta medicíny, jenž se připravuje na zkouškové období. Dr. Filipitch počítal, aby utišil ženský hlas toužící po vdavkách a dětech. Kňour ve druhém kole slamoval doslova o ničem, rozhodl se totiž, že ve slamu pomalu umírá. Kroony se pak také zapojil do politických témat a pobízel lid, ať jde k volbám. Švéd se ve své druhé historce přenesl do ženského těla a vžil se tak do každodenních problémů něžného pohlaví. Anatol pak řešil každodenní problémy trochu jiných osob. Jan Červenka nabídl další snůšku tentokrát morbidních textů plných skrytých významů a Lef L´Leviathan zakončil druhé kolo politickým nádechem, jakým i celý večer začal, a zapadl tak do mozaiky současných otázek a zatím nevyřčených odpovědí.

Vítězem večera diváci zvolili Dr. Filipitche a poslali ho tak do národního kola, kde bude bojovat o titul mistra ČR. Dr. Filipitch tak bude dalším finalistou zastupující město slamu, Plzeň, společně s Tukanem, který postoupil v pražském kole. Na samý závěr se pak vítěz společně s Anatolem Svahilcem pustili do přídavku a navnadili tak fanoušky na další plzeňskou exhibici, která se bude konat 22. listopadu v Andělu.