Home Zpravodajství Hlavní zprávy Žádné schody,...

Žádné schody, ale výtah. Plzeňská radnice je nově bezbariérová

Nově vybudovaný výtah v historické budově plzeňské radnice na náměstí Republiky už slouží veřejnosti a návštěvníci se tak pohodlně dostanou do všech pater radnice. Bezbariérové zpřístupnění komplikoval fakt, že celý radniční komplex tvoří tři propojené památkově chráněné budovy s odlišnou výškou jednotlivých podlaží.

Radnice byla jedním z posledních klíčových městských objektů, který zůstával pro tělesně postižené a méně pohyblivé občany těžko dostupným. “Jsem rád, že se realizace podařila, byť první studie bezbariérových úprav vznikla už v roce 1995. Úprava sice probíhala za plného provozu, ale vyžádala si některá omezení, proto tímto děkuji za trpělivost zaměstnancům i návštěvníkům radnice,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Kromě vestavby výtahu byly vybudovány i bezbariérové toalety.

„Bezbariérové zpřístupnění interiéru radnice bylo komplikované kvůli tomu, že celý radniční komplex tvoří tři propojené památkově chráněné budovy s odlišnou výškou jednotlivých podlaží. Po výstavbě výtahu a zdvižné plošiny do Obřadní síně se však podařilo zpřístupnit bez bariér zhruba 90 procent budovy včetně kanceláří všech představitelů vedení města,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Celkové náklady na stavbu, která byla zahájena letos v lednu, činí včetně projektové dokumentace 23,131 milionu korun s DPH. Na projekt město získalo dotaci ve výši 8,686 milionu korun z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.