Home Zpravodajství Aktuálně Zámek v Plané...

Zámek v Plané na Tachovsku zachvátil rozsáhlý požár

Celkem čtyři hasičské jednotky vyjížděly po 23. hodině k požáru zámku v Plané na Tachovsku. Podle svědků hořela střecha a plameny byly vidět již z několikakilometrové vzdálenosti.

foto: wikipedia

Požár zachvátil střechu a podkroví jednoho křídla zámku o rozsahu asi 30 x 15 metrů. „Někdy po druhé hodině ráno se hasiči museli stáhnout, protože se pod nimi začaly propadat prohnilé trámy a hasiči mohli provádět hasební zásah pouze z venku a z výškové techniky,“ informovala mluvčí hasičů Pavla Jakoubková s tím, že požáry historických budov bývají samy o sobě velmi komplikované, a to z důvodu jednak technického stavu i členitosti budov, jednak z historického hlediska a jednak z důvodu přístupových cest. „Konkrétně při tomto požáru se hasiči měli problém se dostat do areálu, který byl zajištěn řetězy a betonovou skruží. Museli tak zvolit násilný vstup,“ podotkla mluvčí.

V ranních hodinách si velitel zásahu podle Jakoubkové povolal další posilu – speciální hasicí zařízení Cobra z Plzně Košutky – pro zvýšení efektivity hašení.

Hasiči mají požár od ranních hodin pod kontrolou. Další navazující části budovy se jim podařilo před plameny ochránit. Dohašovací práce budou pravděpodobně probíhat po celé dopoledne. Vyšetřování příčiny vzniku požáru i vyčíslení výše škod se s ohledem na okolnosti protáhne pravděpodobně na několik týdnů. „V tuto chvíli můžeme s jistotou vyloučit pouze technickou závadu na elektroinstalaci,“ dodala mluvčí.

Zámek v Plané na Tachovsku se nachází na místě někdejšího gotického hradu. Jeho poslední majitelé před nástupem komunistického režimu byli ze šlechtického rodu Nosticů. O vydání zchátralého zámku, užívaného půl století Pohraniční stráží, v 90. letech 20. století neúspěšně žádala Mathilda Nostitzová.

Zámek, který je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky, však stát prodal. Jeho stav se jen dál zhoršoval, nakonec na něj byl vydán exekuční příkaz k prodeji. V říjnu 2015 byl neúspěšně nabízen v dražbě za 1,3 milionu korun. Od té doby byl častým útočištěm bezdomovců.