Home Zpravodajství Politika Zelení chtějí...

Zelení chtějí usnadnit přístup ke konopí, píše lídr z Plzeňského kraje

Neschopnost a snad i úmyslné blokování přístupu ke konopí ze strany ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zhoršuje utrpení mnoha nemocných. Píše to v komentáři na Facebooku lídr kandidátky Strany zelených (SZ) pro podzimní sněmovní volby z Plzeňského kraje, lékař Jan Trnka.

Jan Trnka

Seznam pozitivních účinků léčebného konopí díky intenzivnímu výzkumu stále narůstá. “Vědci a vědkyně z Bonnu a Jeruzaléma v prestižním časopise Nature Medicine uveřejnili studii, v níž ukazují, že nízké dávky hlavní účinné látky léčebného konopí (THC) mohou zlepšit paměť a myšlení u stárnoucích myší. Samozřejmě jde zatím jen o výzkum na zvířatech, ale i jako takový nám dává naději, že bychom právě v konopí či jeho derivátech mohli mít účinný preventivní prostředek na úpadek mentálních schopností ve stáří,” konstatuje Trnka.

U nás je ale podle něho léčebné konopí bohužel v zajetí předsudků a z nich vyplývajících administrativních překážek a pro pacienty a pacientky je stále prakticky nedostupné. “Přitom je dobře výzkumně podloženo, že v některých případech je účinnější, bezpečnější a lépe snášené než tradiční léčiva (například opiáty). Neschopnost a snad i úmyslné blokování přístupu ke konopí ze strany ministerstva a SÚKL tak zhoršuje utrpení mnoha nemocných,” tvrdí lídr SZ z Plzeňského kraje.

“My, zelení, chceme zásadně usnadnit přístup ke konopí jak pro nemocné, tak i pro ty, kteří a které jej chtějí užívat rekreačně,” říká jednoznačně Trnka.

Lídr zelených z Plzeňského kraje Jan Trnka vystudoval všeobecné lékařství v Praze a poté v Cambridge doktorské studium biochemie spolu s magisterským studiem historie a filosofie vědy. Nyní dokončuje ve Stockholmu magisterský obor pedagogika medicíny. Je docentem lékařské chemie a biochemie na 3. lékařské fakultě v Praze.