Home Zpravodajství Politika Zelení slibuj...

Zelení slibují, že lépe zaplatí domácí péči na konci života

“Na smrt většinou nemyslíme, a přitom nás všechny čeká. Kde a jak chcete umírat?” – ptá se na Facebooku lídr zelených z Plzeňského kraje pro říjnové sněmovní volby, lékař Jan Trnka. “Všichni si zasloužíme umírat důstojně, klidně, lidsky,” dodává. Reaguje tím na současný problém domácích hospiců, kterým zdravotní pojišťovny nedostatečně proplácejí jejich činnost.

“Moderní medicína umí téměř zázraky, ale bez péče a lidské blízkosti zbývá ze zdravotnictví jen technologie. Za nové léky a léčebné postupy jsme ochotni platit horentní sumy, ale zvláště v závěru života je mnohem důležitější moci zůstat v důvěrně známém prostředí domova a mít k dispozici citlivou a odbornou péči dobře zaplacených a vzdělaných sester, ošetřovatelů a lékařů a lékařek,” konstatuje Trnka.

Jan Trnka

Domácí hospice takovou péči poskytují, ale zdravotní pojišťovny ji odmítají dostatečně hradit. Sestry dostávají peníze jen za čas návštěvy a podání léků, ale to paliativní, tu nadstavbu nad klasickou domácí péčí, nemají pojišťovně jak vykázat. Paliativní lékař si v domácím prostředí vydělá desetinu svého platu, má však alespoň třeba kód na rozhovor s rodinou, sestry jsou placeny výkonově jen jako za “obyčejnou” domácí péči.

“Jakoby umírání už nebylo důležité,” reaguje na to Trnka. “Zelení a zelené vidí péči jako zásadní lidskou činnost: ve zdravotnictví, ve školství, v sociálních službách, v domácnosti. Péči musíme oceňovat a umět ji zaplatit. Péče nesmí hrát druhé housle k technologii, musí ji naopak zlidšťovat,” vysvětluje.

Jan Trnka slibuje, že pokud se zelení dostanou do Sněmovny, zavedou plnou úhradu domácí péče na konci života ze zdravotního pojištění a budou podporovat vzdělávání lékařského i nelékařského vzdělávání v paliativní péči. “Všichni si zasloužíme umírat důstojně, klidně, lidsky,” tvrdí lídr Strany zelených.
.