Home Zpravodajství Politika Ženíšek slíbi...

Ženíšek slíbil, že bude hájit zájmy Plzeňského kraje. Ale jak – to neupřesnil

Plzeňský kraj má podle plzeňského poslance a lídra regionální kandidátky TOP 09 Marka Ženíška tři velké problémy. “Především je to dopravní situace v Plzeňském kraji. Vnímám, že Plzeň, jakési srdce celého Plzeňského kraje, potřebuje nutně dobudovat kvalitní dopravní systém. Vedle toho je určitým problémem nedostatek personálu v krajských nemocnicích. A v neposlední řadě je to podfinancování regionálního školství,” řekl pro server irozhlas.cz.

Ženíšek měl přidal i řešení, jak tyto problémy odstranit. Samozřejmě v případě, že jeho strana i on uspějí a budou mít ve Sněmovně výrazné slovo. “Já jako poslanec budu maximálně podporovat a hájit zájmy Plzeňského kraje v Poslanecké sněmovně, především pokud se to bude týkat legislativy, která právě třeba umožní pomoci s financováním, ať už školství nebo zdravotnictví,” řekl dosti teoreticky, nebo spíše málo konkrétně. “Na druhou stranu v Plzeňském kraji asi zvýšení mezd nebude jenom stačit. Je potřeb mít ucelenou strategii a koncepci. Ta zatím chybí a je v rukou kraje jako takového,” snažil se to upřesnit.

“Za nejdůležitější považuji náš odpovědný přístup k veřejným financím. Ne zbytečně utrácet, ale odpovědně investovat. To souvisí i s naší vizí moderního státu. Stát by měl být především službou, a ne šikanou občanů. Chceme také snížit odvody na sociálním pojištění všem o 8 %, a jsme jediná politická strana, která ve svém volebním programu nerezignovala na reformu penzí. Česká republika může být velmi úspěšnou zemí, ale to nepůjde bez promyšlených změn ve školství,” vysvětlil poslanec. “My z našich principů neuhýbáme, neuhneme, a to je asi hlavní přidanou hodnotou našeho volebního programu,” dodal motto ze stranických tezí.

Poslanec reagoval i na otázku, jaké jsou největší neduhy naší společnosti. “Já se obávám, že ne vždy si uvědomujeme, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo, a že je potřeba za tyto hodnoty bojovat. Také máme velmi často tendenci vidět jenom ty špatné věci. Ano, Evropská unie není úplně bez chyb, ale díky našemu členství v ní zažíváme prosperitu o které se nám před dvaceti lety třeba ani nesnilo,” odpověděl. A dodal, že jsme jednoznačně jsme pro vstup do eurozóny. “A ze všech zemí, které někdy do eurozóny vstupovali, tak jsme na euro nejlépe připravení. Chybí ale politická vůle a odvaha. My ji ale máme a pokud budeme chtít, tak můžeme eurem platit již na konci volebního období,” konstatoval Marek Ženíšek.