Home Zpravodajství Z regionu Život v kufří...

Život v kufříku aneb Pamětníček – kniha života

Ne všichni novorozenci mají to štěstí a putují z porodnic se svými rodiči domů. Jen z porodnic v Klatovech, Domažlicích a Stodu míří ročně až deset miminek z různých důvodů do dětských center a dále do pěstounské péče. Takové děti pak jen velmi těžce hledají informace o prvních dnech svého života.

takto vypadá život v kufříku

Nemocnice Plzeňského kraje proto zahajují spolupráci s Nadačním fondem La Vida Loca a vstupují do projektu „Život v kufříku“. Jeho cílem  je pro opuštěné novorozence i jejich adoptivní rodiče zachovat první střípky života. Kufříky   jako první v kraji převzala Klatovská nemocnice.

„Pokud již má dítě složitější začátek svého života a nemůže být se svými rodiči, tak alespoň takto pomocí projektu a vzájemné spolupráce zdravotníků a následně pracovníků v sociálních zařízeních nebude jeho život anonymní. Proto nás projekt oslovil a chtěli jsme se přidat k již velké řadě nemocnic, které s nadací spolupracují,“ vysvětluje vrchní sestra dětského oddělení Klatovské nemocnice Gabriela Kubíková.

Výbavou kufříku jsou například první botičky, obleček, hračka, kojenecká lahvička a další drobnosti. Vzpomínky na první chvíle života pak má uchovat Pamětníček – kniha života.  Obsahuje mimo jiné prostor pro první fotografii, otisk nožičky a ručičky, kolonky pro zapsání novorozenecké délky, váhy, dále barvy očí, ale také stránku pro fotografii porodnice i sestřiček, které se o miminko v porodnici starají. Ty mohou připsat i osobní přání do života.  Kniha je přitom stylizována právě pro děti se specifickým životním osudem a liší se od jiných novorozeneckých knih.