7 NEJ Hany Poltikovičové

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - pondělí, 9. srpen 2021 17:51
7 NEJ Hany Poltikovičové Foto: se souhlasem H. Poltikovičové

Hana Poltikovičová je česká publicistka a spisovatelka, mimo to tvoří s manželem, dokumentaristou a cestovatelem Viliamem projekty, které je zajímají a naplňují.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Ještě v dobách socialismu mě velice zasáhl Richard Bach se svým Rackem. Bylo to přesně to, co jsem tehdy potřebovala. Nikdy nezapomenu, jak jsem si coby dvacetiletá u šálku kávy v přítmí pronajatého pokoje na sídlišti pražského Jižního Města vychutnávala odstavce Exupéryho Citadely. Součástí mého života po mnoho let byla kniha Tvůrčí představivost od Shakti Gawain nebo Cesta pokojného bojovníka Dana Millmana. Ale třeba i Jirotkův Saturnin. Teď čtu míň. I když zrovna nedávno jsem si to báječně užívala se spisovatelkou Danielou Fischerovou a její povídkou Šestatřicáté kuře Mistra Wu, která je součástí její knížky Prst, který se nikdy nedotkne. Úchvatný text. 

2) Nejoblíbenější film
Vlasy, Forrest Gump, Tak jako v nebi, Amélie z Montmartru, Čokoláda, Láska nebeská, Sedm statečných, Tři dny kondora... ale třeba i Bílá paní nebo Morgiana. Byla by to dlouhá řada. Limonádový Joe - zrovna nedávno jsme se u něj s mužem bavili a žasli, jak je aktuální: Padouch nebo hrdina, všichni jsme jedna rodina :-) 

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina

Mám ráda všechno, co má náboj. Karel Kryl, Hana Hegerová, Čechomor, ale třeba i King Crimson. Mnoho let jsem stále dokola poslouchala Dead Can Dance a Lisu Gerard. Pustím si je ráda i dnes.

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Bramborové placky a cokoli z indické kuchyně. Ovoce, zelenina. Voda a dobré červené víno.

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Každý, kdo s laskavostí a radostí žije svůj každodenní život. Momentálně vidím krásu a inpsiraci v těch, kteří se nebojí postavit na stranu všech těch odvážných lékařů, vědců, lidí různých profesí, a říci, že jsme tlačeni, mnohdy protiprávně, do absurdních nesmyslných věcí, a že realita je jiná, než jak nám ji prezentují vlády jednotlivých států. Vážím si všech, kteří se tomu statečně  postavili.

6) Motto, které mám nejraději
Tak třeba: Nemůžeme dělat velké věci, ale malé věci s velkou láskou. 

7) Nejoblíbenější místo v regionu 
Plzeň bohužel neznám, přestože jsem se v ní párkrát ocitla. Vím, že je tam několik krásných architektonických staveb a slyšela jsem i o působivých energetických místech přímo v Plzni. Tak někdy příště.  

Autor: Markéta Hallová