70 tisíc a omluvu k tomu: ODS a Piráti válčí v Sušici i Vejprnicích

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 15. říjen 2020 10:01
Vejprnice - školní areál Vejprnice. Místo, kde válčí ODS a Piráti.

Mezi ODS a Piráty to v několika obcích Plzeňského kraje pořádně vře. Část občanských demokratů se obává, že spory se mohou přelít i do možné krajské koalice ve složení ODS, TOP 09, Piráti a seskupení kolem Josefa Bernarda. Typickým příkladem jsou Vejprnice, kde rozpory přerostly až do právní roviny.

Budou občanští demokraté tolerovat útoky Pirátů na komunální úrovni, nebo Piráti přestanou dělat ostrou opoziční politiku ve chvíli, kdy budou s ODS na kraji v koalici? To je otázka, kterou si kladou nejen voliči, ale na kterou hledají odpověď i samotní politici.

Typickým příkladem, o kterém se tolik nepíše, jsou spory mezi ODS a Piráty ve Vejprnicích, a to především mezi místním starostou Pavlem Karpíškem a opozičním aktivistou a zastupitelem Jiřím Pekem. Oba politici by přitom nyní mohli usednout v krajské koalici.

Karpíšek přitom podle webu Vejrpnice.eu po Pekovi žádá satisfakci 70 tisíc korun a veřejnou omluvu za to, že byla v pirátském článku vyobrazena jeho karikatura. Jak s ohledem na takové spory Karpíšek vidí možnou spolupráci s Piráty?

„Jediného Piráta, kterého fakticky znám, je kolega ze zastupitelstva, kterého vnímám jen jako prospěcháře, který hledá uplatnění v politice. Dříve se dral do hnutí ANO, kde neuspěl, teď je Pirát a jediná jeho činnost je lež, urážka a vylhané udání. Doufám, že je mezi Piráty výjimkou,“ sdělil Karpíšek. Ačkoliv nehovořil jmenovitě, je jasné, na koho kritika míří.

„Přesto jsem připraven hledat spojenectví, kde dokážeme prosadit co nejvíce bodů z našeho programu tak, aby Plzeňský kraj byl stále nejlepším místem pro život,“ dodal Karpíšek.

Pek sdělil, že nemá problém s Karpíškem na krajské úrovni spolupracovat. „Kraj není pouze o Pekovi a Karpíškovi, je to veliký kolektivní orgán, který rozhoduje na konsensu většiny. Navíc jsem spíš konstruktivně zaměřený člověk, tak nám třeba spolupráce v koalici otevře dveře k lepšímu jednání ve Vejprnicích,“ odpověděl na dotaz redakce Pek.

Zároveň ale dodal, že ve Vejprnicích bude i nadále prosazovat zájmy občanů z krajské i obecní úrovně. „U mě to bylo vzhledem ke krajské politice a té celostátní 50:50, proto jsem byl rád, že část zodpovědnosti převzali v hlasování kolegové od Pirátů a STANu a dohodli jsme se na společném postupu, že budeme vyjednávat přednostně s TOP+ODS,“ dodal Pek.

Právě krajské volby byly jakýmsi referendem, jak spory mezi ODS a Piráty vnímají samotní občané. ODS ve Vejprnicích v čele s Karpíškem získala úctyhodných 40,44 % hlasů, tedy téměř třikrát více než Piráti, kteří v krajských volbách obdrželi 16,56 % hlasů.

Vejprnice ale nejsou jedinou obcí, kde obě strany válčí. Ještě ostřejší než ve Vejprnicích je situace v Sušici, kde je ODS s Piráty v těžkém sporu, ačkoliv jsou obě strany v koalici. O tamních sporech naše redakce informovala opakovaně.

Autor: kap, osm