Aktualizováno: Hnutí ANO vstupuje do hry o krajské koalici. Nabízí jasnou většinu v radě

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 20. říjen 2020 17:58
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Aktualizováno 15:57 Až dosud bylo vítězné hnutí ANO při jednání o budoucí koalici na kraji v defenzivě, teď ale přichází s konkrétní nabídkou a čeká na reakci. „Chceme pozici hejtmana, ale dáme budoucím koaličním partnerům k dispozici šest míst v radě, tedy jasnou většinu,“ potvrdil lídr hnutí ANO a jeho hlavní vyjednavač Roman Zarzycký.

Ani více než po dvou týdnech od voleb není jasno o tom, kdo utvoří koalici. Prozatím všechno nasvědčovalo spojení ODS-TOP 09, STAN a Pirátů. STAN a Piráti, kteří po skončení voleb utvořili společný blok, přitom nabídli ODS-TOP 09 post hejtmana a tři další místa v radě. Teď ale do hry vstoupilo hnutí ANO. Nechalo by si sice post hejtmana, ale koaličním partnerům nabízí šest míst v radě, ve skutečnosti tedy jasnou většinu.

Podle Zarzyckého se v pondělí potkal širší vyjednávací tým v rámci předsednictva hnutí ANO „Výsledkem je, že se chceme zachovat transparentně ke svým voličům. Jsme legitimní vítěz svobodných a demokratických voleb, trváme na postu hejtmana, nicméně dáváme do hry pro další možné koaliční partnery šest míst v radě. Chceme tedy pozici hejtmana a dva členy rady. Vyzýváme k otevřenému jednání tak, aby byla koalice postavena,“ potvrdil v úterý dopoledne Zarzycký.

Hnutí ANO má podle jeho slov pocit, že i po více než dvou týdnech je řešení i přes určité mediální proklamace o tom, jak se hledají průsečíky, v patové situaci. Není například jasné, jak by programově odlišné subjekty mohly najít shodu například při řešení nemocnice v Sušici či na dostavbu Západočeské galerie. „Měli bychom být v pozici, kdy budeme podle dobrých zvyků sestavovat budoucí koalici. Věříme v to, že jednání budou pokračovat, protože byla jen pozastavena, nikoli ukončena,“ podotkl lídr hnutí ANO.

Hnutí ANO podle Zarzyckého už v pondělí položilo nabídku zástupcům vyjednávacího týmu ODS a TOP 09. „Čekáme na jejich reakci. Pokud by se i ostatní partneři rozhodli, že vstoupí do jednání, tak jsme připraveni,“ dodal s tím, že v úterý už o tomto kroku informoval i zástupce ČSSD.

„Nadále říkáme, že nám nejsou jasné okolnosti, pro které s námi některé subjekty nechtějí jednat. Cítíme v tom určitý model, kdy se do regionu vtahuje národní politika. To sem ale nepatří,“ podotkl Zarzycký. Naprosto fungující koalice je podle něj na radnici, kde spolu vládne ODS, TOP 09, ANO a ČSSD. „Za dva roky působení jsme nezaznamenali žádné širší problémy. Všechno jsme si vydiskutovali. Na počátku této koalice jsme se vymezili programově a v zásadě pracujeme v rámci svých kompetencí,“ uzavřel Zarzycký.

"Naši vyjednavači jsou zavázáni k tomu, abychom získali pozici hejtmana pro ODS a TOP 09, a tak pokračují jednání se STAN a Piráty," uvedl hlavní vyjednavač za ODS Martin Baxa. Platné usnesení regionální rady ODS získat post hejtmana potvrdil další vyjednavač Pavel Karpíšek, který nabídku ANO označil za "určitě zajímavou" a dodal, že ji strana bere na vědomí.

"Jednáme s ODS a TOP 09 a nemáme důvod na tom něco měnit," řekl hlavní vyjednavač za Piráty Rudolf Špoták. Podle něj ODS ani nemůže na nabídku ANO reagovat, protože poslanec Martin Baxa bude do pátku ve Sněmovně. "A to, že jsou ochotni dát šest radních, už řeklo ANO občanským demokratům před 14 dny," uvedl. Podle něj ANO vytváří tlak na skupinu v ODS, která si spojení se STAN a Piráty nepřeje.