Anketa s kandidáty do Senátu 2022: Josef Váňa

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 21. září 2022 13:00
Anketa s kandidáty do Senátu 2022: Josef Váňa Foto se souhlasem J. Váni

V pátek 23. září a sobotu 24. září se kromě komunálních voleb uskuteční také první kolo voleb do Senátu, které proběhne ve třetině senátních volebních obvodů. Redakce zpravodajského portálu Plzeň.cz v této souvislosti oslovila všech 7 kandidátů za volební obvod č. 7 (Plzeň-město). Kandidáty vám postupně představíme během týdne, který volbám předchází. V tomto článku odpovídá Josef Váňa, kandidát za ANO.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Když chci něco změnit, jsem zvyklý nesedět na zadku, ale něco pro tu změnu udělat. To je ten hlavní důvod, proč kandiduji. Změnit chci podmínky pro rozvoj dětí a život seniorů. Chci přispět k tomu, aby všechny děti měly rovné podmínky pro rozvoj svých schopností. Chci podporovat vytváření podmínek k rozšiřování kvalitní nabídky volnočasových aktivit pro děti, abychom je dostali od počítačů a mobilů. Senioři potřebují více bezstarostný a jinak aktivní důchod, než mají nyní. K tomu bych rád rozhodováním v Senátu přispíval. Osobně celý život od útlého mládí tvrdě pracuji. Nyní starost o stáje předávám synovi a všechnu energii, které mám stále opravdu dost, hodlám věnovat práci pro ty nejpotřebnější – děti a seniory.

Na co se chcete v případě svého zvolení zaměřit?
Systémové zvyšování rodičovského příspěvku v závislosti na výši inflace. Teď na podzim chci podpořit zvýšení rodičovského příspěvku ze současných 300.000 Kč na minimálně 400.000 Kč a systémové zvýšení vždy, když inflace překročí 5%. Rovné příležitosti pro všechny děti a mládež v přístupu ke vzdělání, sportu a dalším volnočasovým aktivitám. Více financí sportovním, hasičským a dalším iniciativním zájmovým spolkům, které pomáhají dostat děti od počítačů a mobilů. Razantnější pomoc rodinám s dětmi i seniorům v boji s energetickou a ekonomickou krizí. Silnější zapojení obcí a kraje do budování dostupného bydlení. Vyšší důchody nad zákonnou valorizaci pro aktivnější a důstojný život seniorů. Zdravotnictví dostupné pro všechny a vyšší mzdy pro zdravotníky na všech úrovních.

Proč kandidujete za ANO?
Jsem nestraník. V barvách hnutí ANO kandiduji proto, že jejich postoj k dětem, seniorům, zdravotnictví a sportu mi je nejbližší.

Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti v politice?
Už 20 let jsem místostarosta u nás ve vesnici. Byl jsem krajským radním a jsem krajským zastupitelem.

Skončíte v případě svého zvolení se svými dosavadními pracovními a podnikatelskými aktivitami?
Starost o stáje už delší dobu předávám synovi, takže na práci v Senátu budu mít dostatek času. Doufám, že na koni nepřestanu jezdit nikdy.

Jakým konkrétním způsobem se budete v případě zvolení zasazovat o náš region?
Chtěl bych řešit průjezdnost Slovan a také bezpečnost v Plzni, která je bezpochyby velkým tématem. Líbí se mi také nápad zavést bezplatnou MHD v Plzni pro mládež do 18 let a seniory. Rozhodně budu vždy vstupovat proti zrušení letiště Líně. A budu trvale podporovat realizaci obchvatů a silnic v lokalitách Losiná, Nezvěstice, Chválenice, Stod, Přeštice, Šlovice, Životice, Horažďovice, Kasejovice a Zavlekov. Dnešní doba je taková, že kdo se nestará, ten nemá. Takže mi trvalého apelu na Ředitelství silnic a dálnic bych byl na ministerstvu dopravy velmi častá návštěva.

KANDIDÁTI DO SENÁTU 2022 ZA VOLEBNÍ OBVOD Č.7:

Václav Chaloupek /STAN/
Daniela Kovářová /nezávislá/
Jan Kůrka /SPD/
Karel Naxera /TOP 09/
Pavel Šrámek /Pro Plzeň/
Jiří Valenta /KSČM/
Josef Váňa /ANO/