Anketa s kandidáty do Senátu 2022: Pavel Šrámek

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 20. září 2022 13:00
Anketa s kandidáty do Senátu 2022: Pavel Šrámek Foto se souhlasem P. Šrámka

V pátek 23. září a sobotu 24. září se kromě komunálních voleb uskuteční také první kolo voleb do Senátu, které proběhne ve třetině senátních volebních obvodů. Redakce zpravodajského portálu Plzeň.cz v této souvislosti oslovila všech 7 kandidátů za volební obvod č. 7 (Plzeň-město). Kandidáty vám postupně představíme během týdne, který volbám předchází. V tomto článku odpovídá Pavel Šrámek, kandidát za PRO PLZEŇ.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Jsem rodákem z tohoto senátního obvodu, je to moje srdeční záležitost a cítím skoro jako povinnost kandidivat. Narodil jsem se tu, žiji a pracuji tady. Znám problémy místních lidí, protože jsou i mými. Pocházím z Měčína u Klatov a z Klikařova u Nepomuka. Moji příbuzní žijí např. v Žinkovech, Přešticích, Plzni i jinde. Já žiji v Plzni a pracuji v Líních u Plzně v zemědělství. Lidé z jiného regionu by tady vůbec kandidovat neměli. K čemu lidem bude mediální hvězda, co hledá trafiku? Uvidí ji zase po šesti letech před volbami. O mě ví, co chci prosadit a kde mě mohou najít.

Na co se chcete v případě svého zvolení zaměřit?
Chci zastropovat cenu elektřiny na 1.500 Kč za MWh tak, jako na Slovensku. Dále zastropovat marže distributorů nafty a benzinu na úroveň z roku 2021. A především snížit DPH na základní potraviny. Ceny elektřiny dnes nejsou tržní, neodrážejí rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, jsou to ceny tvořené panikou a chamtivostí. A k tomu distributoři pohonných hmot, kteří mají marže až 4x vyšší než před rokem. Domnívám se, že jde o jakousi dohodu, kterou však těžko prokážete. A nakonec bych chtěl prosadit snížení DPH na potraviny jako sousední státy. Původní záměr byl stropovat obchodní přirážky v obchodech, ale to je problematické.

Proč kandidujete za PRO PLZEŇ?
Kandiduji za PRO PLZEŇ s podporou Agrární demokratické strany. Je to lokální uskupení, zná problémy Plzně a ví, jak je řešit. Nemá stranickou centrálu či vůdce někde v Praze, sídlo je v Plzni. Velké strany a hnutí často jen papouškují celonárodní prázdná hesla či slogany. My jsme Plzeňáci, narodili jsme se tu, žijeme a pracujeme tady. Navíc moji kandidaturu podporují na jižním Plzeňsku i farmáři a zemědělci, jejichž problémy jsou dnes naprosto fatální. Většina z nich nemá nakoupenu elektřinu na příští rok. Kdyby souhlasili s dnešními nesmyslnými cenami, tak mohou výrobu potravin pro příští rok zrušit a svá stáda zlikvidovat.

Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti v politice?
Byl jsem 4 roky poslancem, radním a zastupitelem města Plzně za ANO. Ale v parlamentu jsem prosadil zákony i pro malé a střední zemědělce, a tím jsem se dostal na černou listinu. Proto jsem z hnutí odešel a s malými a středními zemědělci založil Agrární demokratickou stranu, jejíž jsem předsedou. Jsme dnes v naprosto mimořádné situaci a ta si žádá praktické lidi. Já přináším do politiky zdravý selský rozum a pohled člověka, který má reálné zkušenosti ze života občanů i podnikatelů. To mnohým dnešním politikům chybí včetně jazykových znalostí. Já mluvím plynně anglicky.

Skončíte v případě svého zvolení se svými dosavadními pracovními a podnikatelskými aktivitami?
Budu se věnovat senátorské práci, ale i mojí práci v zemědělství, abych znal praktické problémy obyčejných lidí nejen z Plzně, ale z celého Plzeňska. Nejsem a nechci být pouze a jen politikem, jako mnoho politických „mimoňů“ sedících ve Sněmovně nebo v Senátu. Ti potom buď nedělají vůbec nic a žijí z našich peněz, nebo prosazují zákonné nesmysly, protože tomu nerozumí. Celoživotní politik odtržený od reálného pracovního života, je zbytečný politik.

Jakým konkrétním způsobem se budete v případě zvolení zasazovat o náš region?
Jako první konkrétní regionální problém dnes vidím plán výstavby megatovárny na baterie v areálu letiště Líně. Já tam pracuji, obděláváme tam zemědělskou půdu. Nechceme, aby bylo rozhodováno O NÁS BEZ NÁS. Z historie víme, jak to dopadlo. Spustili jsme Petici o tom, aby o jakémkoliv záměru v tomto areálu nebylo rozhodováno někde v zákulisí, kde se rozhoduje o miliardách. Petice prosazuje to, aby o záměrech a plánech rozhodovali místní občané v dotčených obcích. Ti, kteří tam žijí a pracují, a ne „mimoni“. Znění petice a podpisové archy naleznete na našem webu.

KANDIDÁTI DO SENÁTU 2022 ZA VOLEBNÍ OBVOD Č.7:

Václav Chaloupek /STAN/
Daniela Kovářová /nezávislá/
Jan Kůrka /SPD/
Karel Naxera /TOP 09/
Pavel Šrámek /Pro Plzeň/
Jiří Valenta /KSČM/
Josef Váňa /ANO/