ANO a ODS v Plzeňském kraji odmítají obvinění ze zdržování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 5. říjen 2020 21:42
Budova Krajského úřadu Plzeòského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

Hnutí ANO, které zvítězilo v krajských volbách v Plzeňském kraji, i druhá ODS dnes odmítly tvrzení dalších politických subjektů, že nechtějí jednat a plánují se po druhém kole senátních voleb spolu spojit stejně jako v Plzni. Tam je od roku 2018 koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. ANO podle krajského předsedy Romana Zarzyckého čeká, až se dozví složení vyjednávacích týmů ostatních stran a politických uskupení, které v kraji ve volbách uspěly. Další subjekty to považují za zdržovací taktiku.

"Od ODS nemám odpověď, kdo za ně jedná. Jména čekám i od STAN a Pirátů. Doteď nevím, s kým jednat. Dostávám protichůdné informace," řekl Zarzycký. Dodal, že ANO je připraveno jednat se všemi kromě KSČM a SPD. První setkání se STAN a Piráty mělo hnutí v sobotu. Sestavy vyjednavačů čeká dnes nebo v úterý.

"ANO zdržuje, stejně jako ODS, která také tvrdí, že neví, komu má volat," řekl lídr Pirátů Rudolf Špoták. Podle něj ANO i ODS vědí, že za STAN s Piráty vyjednávají Špoták a lídr STAN Josef Bernard. Na oficiálních jednáních vždy musí být zástupce za Starosty a druhý za Piráty. "Pokud by pan Zarzycký o jednání stál, tak telefon má na nás na oba a domluvíme se hned," prohlásil Špoták.

Místopředseda krajské ODS Pavel Karpíšek uvedl, že ODS chce jednat s ANO i se STAN a Piráty. Jména vyjednavačů sdělí občanští demokraté do úterka, večer se bude ještě rozhodovat o zástupci TOP 09. ODS šla do krajských voleb s podporou TOP 09 a nezávislých starostů.

Potvrdil, že před volbou do Senátu nebude ODS dělat závěry o koalicích. Ve druhém kole senátních voleb v Plzni se tento pátek a sobotu utká občanský demokrat Lumír Aschenbrenner s Pirátem Danielem Kůsem. ODS už dřív deklarovala, že chce o krajské koalici jednat až po senátních volbách. "Jednání s konkrétními návrhy začnou hned tuto sobotu," řekl Karpíšek. Tvrzení, že jsou ODS a ANO domluvené, odmítl. "Není to korektní, protože nic domluveného není," řekl.

Do krajského zastupitelstva se dostalo sedm stran, hnutí a koalic. Vítězem je s 12 mandáty ANO, druhá ODS skončila s 11 mandáty, STAN a Piráti mají shodně po sedmi křeslech, stejně jako Piráti. SPD a ČSSD mají po třech zastupitelích, KSČM dva.

Špoták řekl, že podle něj budou výmluvy ODS i ANO pokračovat do pátku a v pondělí čeká společnou tiskovou konferenci obou o koalici.

"Snažili jsme se celý víkend dojednat oficiální schůzku (s ODS), jako jsme měli s ANO, ale nemají čas. Všichni se teď musí 'strašně moc' věnovat kampani pana Aschenbrennera," uvedl.

STAN s Piráty čekali schůzku s ODS po nedělním večerním jednání krajské regionální rady. "Ozvali se v tom smyslu, že chtějí jednání zmrazit až do konce senátních voleb," prohlásil Špoták. "Večer si se Starosty řekneme, zda v dalších dnech rozjedeme druhé kolo s ANO, nebo jestli opravdu, zatímco se ve 12 krajích v republice usilovně jedná ve dne v noci, budeme týden sedět na zadku a čekat," uzavřel Špoták.

čtk