Arogance, lež. Ve vládní koalici přituhuje, Farský dělá ostudu všem

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 12. leden 2022 18:22
Arogance, lež. Ve vládní koalici přituhuje, Farský dělá ostudu všem Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Pořádné dusno začíná být ve vládní koalici. Na svědomí ho má poslanec hnutí STAN Jan Farský, který se rozhodl zuby nehty držet své poslanecké funkce i přesto, že následujících půl roku stráví v zámoří. Skandální chování poslance, které už si namazal na chleba i Miroslav Kalousek z koaliční TOP 09, se nyní bude řešit na koaličním jednání. 

„Je mi to moc líto, Honzo, ale tohle je prostě podvod a obelhávání voličů. Pokud jsi myslel vážně všechny hodnoty, které jsme spolu osm let zastávali v jednom poslaneckém klubu, rezignuj na mandát. Jiná čestná cesta není,“ vzkázal mu Miroslav Kalousek z TOP 09.

Ještě před tím vzplála krabička sirek v pirátské straně, která má pifku na hnutí STAN už od voleb, ve kterých kandidáti STAN porušili dohodu a vyzvali své voliče ke kroužkování. Farského kritizoval šéf pirátských poslanců Jakub Michálek i místopředseda Marcel Kolaja.

Lhaní a porušení volebních slibů

Také další koaliční poslanci Farskému vyčítají, že svou kauzou vrhá špatné světlo na celou vládu. Servítky si nebrala ani opozice, ani voliči hnutí STAN, a dokonce ani politologové.

„Poškozuje to vládu. Voliči všech stran vládní koalice čekali, že zvlášť v takto těžké situaci tak významná postava ve Sněmovně bude,” řekl Novinkám.cz politolog Josef Mlejnek.

Politolog Pavel Šaradín pro změnu upozornil, že Piráti a STAN měli v koaliční smlouvě ustanovení, že budou výkon své funkce brát jako prioritu a podřídí jí i své studium. K porušení volebního slibu nakonec došlo ještě dříve, než vláda získala důvěru.

„Myslím si, že to je obrovská chyba, a zvláště v situaci, kdy vládní poslanci a někdejší opozice slibovali jiný přístup k politice, tak si myslím, že skoro nemáme flagrantnější příklad toho, jakým způsobem to lze porušit,“ uvedl pro Novinky.cz Pavel Šaradín.

Politolog: Arogance z hnutí STAN čiší

„Podle mě je to dost arogantní. Myslím si, že Starostům obecně dost po volbách stouplo sebevědomí,“ uvedl další politolog z institutu CERGE-EI. Politologové navíc upozorňují, že Farský o stáži věděl již před volbami. O všem ale informoval až nyní – čtyři dny před odletem do zámoří.

„Milí všichni, ve čtvrtek odlétám na půl roku do Ameriky. Fulbrigtova komise podpořila můj projekt,“ napsal tento týden v pondělí poslanec a jedna z hlavních tváří STAN na svůj Facebook.

V krátké době se přitom jedná o třetí kauzu hnutí STAN. Policie již vyšetřuje podivné sponzorské dary od kyperských společností, které krátce po volbách přistály na účtu hnutí. Média navíc upozornila, že s těmito firmami je propojen místopředseda hnutí a také jeho sponzor Věslav Michalik.

Kritizován byl i předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan za jeho neformální schůzku s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který vzápětí oznámil rezignaci na svou funkci. Jak je vidno, některým zástupcům hnutí STAN nestačilo příliš mnoho, aby jim stoupla sláva do hlavy.